Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Yeni meclis ilk toplantısını yaptı « Geri
Yeni meclis ilk toplantısını yaptı
Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimlerin ardından yeni oluşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 30 Mayıs, 2013


Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimlerin ardından yeni oluşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası 2013-2017 çalışma döneminin ilk toplantısı yapıldı. Toplantının açılışını ise, meclisin en yaşlı üyesi konumundaki Hasan Gümrükçü yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Meclis Üyesi Hasan Gümrükçü, yeni dönemin hayırlı olmasını diledi. 10 Mayıs 2013 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı seçimlerinin demokratik bir ortamda gerçekleştirdiklerini ifade eden Hasan Gümrükçü, “Samsun Ticaret ve Sanayi Odası gibi 100 yılı aşkın bir süredir kentin kalkınması amacına hizmet eden böyle önemli bir kurumda görev almak üzere seçilmiş olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bu dönem çok genç, donanımlı, azimli, vizyon sahibi siz değerli meclis üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak, Samsun’u daha üst seviyelere çıkartacağımıza inancım tamdır. Bugün ilk meclisimizin açılışı, meclisin en yaşlı üyesi olmam nedeniyle bana nasip oldu. 2013-2017 döneminin Odamıza, camiamıza ve Samsunumuza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Daha sonra ise, seçimlerin ardından Meclis Başkanlığına seçilen Muharrem Durmuşoğlu, görevini Hasan Gümrükçü’den devraldı. Meclisin açılışında konuşan Durmuşoğlu, “Yüzyılı aşkın bir maziye sahip, kentimizin ekonomik olarak gelişimi yönünden en önemli kurumlardan biri olan, Samsun iş dünyasının en yetkili temsil kuruluşu Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının 2013-2017 çalışma dönemi, ilk meclis toplantısına hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve meclis divanım adına saygıyla selamlıyorum. Samsun’un kalkınması hususunda sorumluluk hissederek bu göreve talip olan, seçilmiş siz değerli meclis üyesi arkadaşlarımın meclis başkanı olarak şahsımı bu şerefli göreve layık gördüğünüz, teveccüh gösterdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Malumunuz olduğu üzere; geçtiğimiz haftalarda oda organ yenileme seçimlerini büyük bir katılımla gerçekleştirdik.  Aramıza 32 yeni arkadaşımız katıldı ve artık 79 meclis üyesi olarak gerek mesleki gerekse Samsun’a fayda sağlamak adına çalışmalarımıza bu çatı altında devam edeceğiz. Sizler bugün burada 7000 üyenin temsilcisi olarak bulunuyorsunuz. Temsil ettiğiniz üyelerimiz adına başarılı işlere imza atacağınız inancıyla böylesi bir bu onura nail olmanızdan ötürü, sizleri en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Ancak takdir edersiniz ki üzerimizde 7000 üyenin sorumluluğu var. Bu nedenle sizden istirhamım, katılımlı bir anlayışın benimsenerek, bu platformunun bir çözüm merkezi olarak kullanılmasını sağlamaktır. Meclis iç yönergemize uygun olarak toplantılara katılım ve kentimizin ekonomik gündemine ilişkin değer yaratma hususunda hassasiyet göstereceğinize inanıyorum. Bir önceki dönemde Odamız meclis çatısı altında görev almış olan meclis üyelerimize, başta Meclis Başkanımız Sayın Sedat Demirci olmak üzere camiamıza sağladıkları katkılar ve başarılı hizmetlerinden ötürü şahsım ve sizlerin adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceğimiz 2013 – 2017 çalışma döneminin Odamız ve Samsun için başarılarla dolu olacağına yürekten inanıyorum ve ilk toplantımızı hayırlı, uğurlu olması temennisiyle açıyorum” diye konuştu.

Daha sonra ise üyelerin takdirini alarak ikinci kez Yönetim Kurulu Başkanlık koltuğuna oturan Salih Zeki Murzioğlu, bir konuşma yaptı. Yeni çalışma döneminin camialarına ve Samsun’a hayırlı olmasını dileyen Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Bugün ilkini yaptığımız yeni dönemin ilk toplantısına hepiniz hoşgeldiniz. Sizleri şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sizden ricam lütfen meclisimizi boş bırakmayın. Gelin bu kürsüde konuşun. Bu kürsü sizlerin. Buradan düşüncelerinizi dile getirmeniz bizlerin daha iyi görev yapmasına vesile olacaktır. Lütfen bizleri eleştirin. Bilindiği gibi yasa gereği daha önceden 118 olan meclis üyesi sayımız 79’a düştü. Bir önceki meclisimizde yüksekokul ve üniversite mezunu oranımız yüzde 44 iken, bu oran yeni meclisimizde ise yüzde 53 oldu. Lise mezunu oranı yüzde 43 iken, bu mecliste yüzde 37’ye, ortaokul yüzde 7’den yüzde 5’e, ilkokul mezunu oranı ise yüzde 6’dan yüzde 4’e düştü.  Bu da yaptığımız seçimlerle birlikte meclisimizin eğitim seviyesinin yükseldiğini göstermektedir. Geçen dönem bu kürsüden meclisimizi gençleştireceğiz demiştik bunu da yerine getirdik. Daha önceden bir olan kadın meclis üyesi sayımız ise bu dönem iki tane oldu. Bu da ayrıca bir başarıdır. Öte yandan geçtiğimiz dönem 25-35 yaş arasındaki oran yüzde 3 iken, bu dönem oran yüzde 13’e çıktı. Gençlerimize çok güveniyoruz ve onları önemsiyoruz. Yine geçtiğimiz dönem 35-45 yaş arası oranı yüzde 22’ydi bu oranı ise bu dönem yüzde 28’e çıkarttık. Geçen dönem yüzde 53 olan 45-55 yaş oranı da bu dönem yüzde 47’ye düştü. 55 yaş üzeri oranı yüzde 22 iken bu dönem ise bu oran yüzde 13’e düşmüş durumda. İnşallah hep birlikte kentimiz adına, ülkemiz adına güzel projeler yapacağız. Benim buna inancım tam. Yeter ki birbirimizi sevelim, sayalım. Diğer yandan, Türkiye İhracatçılar Meclisi bir açıklama yaptı. Türkiye’de en fazla ihracat yapan bin kişilik listede Samsun’dan sekiz tane firmamız var. Listeye giren British Amerikan Tobacco, Asçelik, Sampa Otomotiv, Yeşilyurt Demirçelik, Ulusoy Un, Samsun Makine Sanayi, Borasan Kablo Elektrik, Yılmaz Tarım Ürünleri, bizlerin medarı iftiharıdır. Hepsini huzurlarınızda kutluyorum. Şahsım, yönetim kurulum ve meclisim adına arkadaşlarımın başarılarının daim olmasını diliyorum. Bu firmalarımız kentimizin medarı iftiharıdır” diye konuştu.

Öte yandan meclis üyeleri Sedat Demirci, Murat Keskin, Musa Çakır, Erkan Malkoç, Hasan Guda ve Hakan Gündoğmuş da mecliste gündem dışı söz alarak, görüş belirttiler. Samsun TSO’nun Mayıs ayı olağan toplantısı gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Büyükelçi Ikbal, işbirliği için Samsun’da Büyükelçi Ikbal, işbirliği için Samsun’da
12 Mart, 2020
Samsun TSO tarafından düzenlenen, “Ülke Günleri” etkinliği çerçevesinde kente gelen Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Lalu Muhamad Ikbal, bir araya geldiği iş dünyasının temsilcileriyle, iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarını görüştü. 
“Kahraman Ordumuzun yanındayız” “Kahraman Ordumuzun yanındayız”
2 Mart, 2020
Samsun TSO Yönetimi, İblid’de gerçekleşen hain saldırıyı kınamak, şehitleri anmak amacıyla Samsun iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılan ortak basın açıklamasının akabinde, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün’ü makamında ziyaret etti. Samsun TSO Yönetimi ziyaretinde, Samsun iş dünyası olarak, Kahraman Türk ordusunun her zaman yanında oldukları mesajını verirken, ayrıca, İblid’deki hain saldırıda şehit düşen Mehmetçikler için de taziyelerini iletti.      
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu