Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
“İş’te Samsun Buluşmaları” « Geri
“İş’te Samsun Buluşmaları”
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Genç Girişimciler Kurulu tarafından Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen, “İş’te Samsun Buluşmaları” etkinliği büyük ilgi gördü.
 23 Kasım, 2015


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Genç Girişimciler Kurulu tarafından Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen, “İş’te Samsun Buluşmaları” etkinliği büyük ilgi gördü. Toplantının açılışında konuşan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Türkiye’nin en büyük zenginlik kaynağının girişimciler olduğunu söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Samsun TSO Genç Girişimciler İcra Kurulu Komitesi Başkanı Ümit Bener Ayla, Türkiye’deki en önemli gücün girişimci gücü olduğunu söyledi. Ayla, “Hepimizin bildiği gibi Türkiye ekonomisinin en önemli gücü girişimcilerdir. Ancak takdir edersiniz ki daha çok girişimciye ihtiyacımız var. İşte bu noktada Genç Girişimciler Kurulu olarak Samsun’da ki genç girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine katkıda bulunmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Başarılı bir organizasyon olacağına inandığımız etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

“Daha çok girişimciye ihtiyacımız var”
Türkiye’de daha çok genç girişimciye ihtiyaç olduğunu belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, “Bu hafta Global Girişimcilik Haftası. Türkiye’nin dört bir yanında bu haftanın önemine ithafen organizasyonlar düzenleniyor. Biz de bugün burada kentimizin gurur vesilesi olmuş iki genç girişimciyle sizleri buluşturuyoruz. Daha çok girişimciye ihtiyacımız var. Ama daha önemlisi büyük emek ve çaba göstererek kurduğumuz girişimlerimizin sürdürülebilir ve yüksek değerli olmasına ihtiyacımız var. Bizler girişimcilik, kurumsallaşma ve markalaşma gibi kavramlarla henüz tanışmadan kendimizi rekabet ortamında bulmuş müteşebbisleriz. Zira rekabet denen kavramla henüz tanışmamıştık. Bizim için rekabet, kendi mahallemiz, şehrimiz ile sınırlıydı ama zaman değişti. Teknoloji ilerledi. Dolayısıyla rakiplerimiz sadece ülkemizle sınırlı değil. Bugün dünya bizim rakibimiz. Biz de onların rakibiyiz. Dil bilmeden, yol bilmeden dünya ekonomisine karışarak Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturduk. Bugün Türkiye, neredeyse dünyanın her noktasına mal ve hizmet satar hale geldi. Bugün bu toplantıda bununla ilgili önemli tüyolar edineceğinizi düşünüyorum. Toplantının verimli geçmesi temennisiyle Global Girişimcilik Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.
 

Açılış konuşmalarının ardından n11.com Marka Pazarlama Müdürü Ömürden Sezgin ve Ulusoy Un Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Günhan Ulusoy’un başarılarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
 

"Marka Yaratmanın ABC'si” konulu sunum yaptı.

Ömürden Sezgin, marka nedir, kaça ayrılır, marka konumlandırması, markaların kişiliği gibi birçok konuya sunumunda yer verdi. Sezgin,11 adımda marka olmayı şu şekilde sıraladı: "İsim, renk, çizgi, tüm duyulara hitap etme, güçlü etkili ve tutarlı kıyafetleri olmalı, bir tarzı sahiplenmeli, sosyal olmalı, dostluk kurmalı, duyguları olmalı, bir hikayesi olmalı, inovatif fikirlerle yaşamalı, tüketici değil taraftar yaratmalı." E-ticaretten de bahseden Sezgin, Türkiye’nin e-ticarette ki durumuna vurgu yaptı. 2017 yılında mobilden alışverişin daha da artacağını söyleyen Sezgin, “İnsanlar artık AVM ve bilgisayardan çok mobilden alışveriş yapacak. Marka değeri, geleceğin değeridir. Bir çok şeyin değerini marka yaparak artırabiliriz. Bir ülke yada şehir markaları kadar değerlidir. Markalar, kent kültürünü değ4erini artırıyor. Samsun için, “Güneşin Doğduğu Şehir” diyoruz. Bunu herkes anlatmalı ve sahiplenmeli. Kendi ruhumuzu yaratmalıyız” diye konuştu.

Ulusoy: “Her girişim kazanılan bir tecrübedir”

Ardından da, Ulusoy Un Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Günhan Ulusoy, “Lokalden Globale Bir Samsun Markası” adı altında şirketlerinin ve kendi başarı öyküsünü anlatan bir sunum gerçekleşti. “Her girişim kazanılan bir tecrübedir” diyen Ulusoy, 2003 yılının Temmuz ayı Ulusoy Un Sanayi’nde ihracat bölümünde iş hayatına başladı. 2004 yılı Temmuz ayında Genel Müdürlüğe görevine getirilen Ulusoy, 2015 yılında gerçekleşen Ulusoy’un Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmesini ise, esprili bir dille anlattı. Ulusoy: “Düşünüldüğü gibi birçok insanın ortak kararı ile Başkan seçilmedim kurul toplantısının gerçekleşeceği gün elektrikler kesildi ve toplantıya kimse katılamadı. Sadece annem, babam, kardeşim ve ben vardık” dedi. Geleceğin yönetici adaylarına ise “Benim gibi okul bittikten hemen sonra iş hayatına atılmayın ben 2 sene çalışıp sonra okula devam ederim diye düşündüm ama olmadı. Mastır yapın benim içimde ukde kaldı. İnsanlar asla geçmişini unutmamalı. Okul hayatı çok farklı iş hayatı ise daha farklı bir şey. İş hayatında duygusallık bir noktaya kadar olmalı. Doğru zamanda, doğru kararlar vermek lazım. Ne kadar çabuk yanlıştan dönerseniz, o kadar iyi. Her girişim kazanılan bir tecrübedir. Girişimci yapmak bir yerde hata yapmayı da kabul ediyorum demektir. Önemli olan hatalardan ders çıkartmaktır. Kurumsal yönetim çok önemli. Hiçbir başarı tek başına gelmez. 45 yıllık şirketiz ve bu başarıda tüm çalışanlarımızın payı var. Şirketimdeki en önemli değişim; organizasyon yapısındaki değişim oldu. Şirketimizde inan bir ekip var. Biz önce hayal ve cesaret ettik. Bizim şirket olarak halka arz olmamız da bir girişimciliktir. Halka arz olmamız hem bizim, hem de Samsun için de güzel bir örnektir. Biz inanarak bunu başardık. Bizim ürünümüz perakende ürün değil, endüstriyel bir ürün. Dolayısıyla tüketicide marka olmak çok zayıf. Ama kurumsal bir marka olmak en büyük hedeflerimizden biri. 2029 yılında Türkiye’nin en büyük tarımsal şirketi olmak için de planlamalarımız doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye tavsiyede bulundu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Sanayicilerin sorunları istişare edildi Sanayicilerin sorunları istişare edildi
4 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Barank’ın video konferans yöntemiyle Sanayi Odası Başkanları ile görüştüğü toplantıya katıldı.
Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha
17 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Sicil Müdürlüğünce 14 Temmuz tarihi itibariyle yeni geçtikleri uygulamayla, MERSİS üzerinden tescil edilen kuruluş ve değişiklik işlemlerinin aynı gün içinde Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanması işlemlerine başlandığını söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu