Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Vali Kaymak, “Samsun TSO kentin kalkınma lokomotifi” « Geri
Vali Kaymak, “Samsun TSO kentin kalkınma lokomotifi”
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Vali Osman Kaymak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın kentin kalkınmasında lokomotif görev üstlendiğini söyledi.
 30 Kasım, 2017


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Vali Osman Kaymak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın kentin kalkınmasında lokomotif görev üstlendiğini söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kasım ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Aydın Özvatan başkanlığında gerçekleştirildi. Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak’ta katıldı. Toplantının açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Oda yapısı ve yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Samsun kabuğunu kırdı

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı Oda çatısı altında görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Salih Zeki Murzioğlu, “Bu gün burada değerli Valimiz Sayın Osman Kaymak’ı meclisimiz çatısı altında ağırlamanın mutluluğu içindeyiz. Kendilerine öncelikle hoş geldiniz diyorum. Odalar ve borsalar yapıları itibariyle oldukça farklı oluşumlardır. Kanunla kurulmuş olması itibariyle bir yanıyla kamu, kar amacı gütmeyen bir meslek örgütü olması itibariyle de sivil toplum kuruluşu niteliğindedir. Başka bir ifadeyle de Türk ekonomisinin bel kemiğini ifade eden özel sektörün en önemli temsil kanadıdır. Samsun sahip olduğu alternatifi üretim altyapıları ve lojistik imkanları ile önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak, rakamlar bu potansiyele karşılık gelmemektedir. Sahip olduğumuz potansiyelin farkında olarak meclisimizden aldığımız güçle gerek sektörel, gerekse genel olarak pek çok çalışma yürütüyoruz. 1901 yılında faaliyete başlayan odamız, 36 meslek komitesi, 190 meslek komite üyesi, 79 meclis üyesiyle Samsun’un ve üyelerinin gelişimine yönelik olarak çalışmalarında çıtayı daha yukarılara taşıyor. Samsun artık üzerindeki kabuğunu kırmıştır. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında Samsun ciddi bir lokomotif olacaktır” dedi.

Kaymak: “Herkes elini taşın altına koymak durumunda” 

Ardından söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Samsun’un önemli bir potansiyeli içinde barındıran bir şehir olduğunu belirterek,  “Benim dört aylık süre içerisinde gözlemlediğim durum da bu gerçekten. Samsun bölgemizin lider ili ve nüfus itibariyle Türkiye'nin 16’ncı büyük ilidir. Samsun aslında bölgedeki konumu itibariyle, sahip olduğu yapı itibariyle,  jeolojik ve coğrafi yapı itibarıyla gerçekten de bu liderliği hak ediyor. Samsun'un belki potansiyelini konuşacağız ama büyüklük sırasına baktığımızda olimpiyatlardaki başarımız göz önüne alındığında Samsun ilk beş il arasına girdi. Bu tarza uluslararası ve büyük organizasyonları yapan ülkemizde belirli iller var. Samsun'da bu şekilde bu illerin arasına girmiş oldu. Kendimizi aslında bu ölçekte konumlandırdığımız zaman daha güzel bir yerde olacağız. Biz Samsun olarak artık göç veren değil, göç alan il olmak durumundayız. Aslında göç alabiliriz. Organize Sanayi Bölgemizde çalışan insan sayısı başkanımızın verdiği bilgiye göre Merkez OSB kastediyorum 5 bin civarında. Diğer OSB’leri de katarsak 6 bin civarında oluyor. Samsun'un deniz, hava, kara ve demiryolu olmak üzere bütün ulaşım yollarının ortasında bulunması ve ayrıca Bafra ve Çarşamba gibi delta ovalarına sahip olması Samsun'u sayılı illerden biri yapıyor.  İlimiz denizin kenarında ve tarım potansiyeli yüksek. Samsunumuzun bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için beraberce çalışmalıyız. Şüphesiz arkadaşlar bunu yaparken de bir bütün olarak olaya bakmak zorundayız. Buna herkes kafa yormak zorunda. Herkes elini taşın altına koymak durumunda” diye konuştu. 

Samsun potansiyelini kullanmak zorunda

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Kaymak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer büyümek istiyorsanız, gelişmek istiyorsanız, olaya sadece Samsun olarak değil, uluslararası perspektiften bakmanız gerekiyor.  Kendinizi uluslararası rakiplerinizle konumlayıp, geliştirmeniz gerekiyor. Yoksa sadece Samsun'a hitabeden yalnızca bölgede iş yapan konumda olursunuz.  Zaman zaman ekonomik anlamda zikzaklar yaşanabilir. Ticaret erbabı ile sanayicisi ile bütün kesimleriyle bürokratı ile siyasetçisi ile Samsun'un sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde kullanmak durumunda.  Biz aslında Samsun'da turizmin gelişmesi konusunda ciddi çalışmalar yapmak durumundayız. Çünkü az önce de söylediğim gibi, Samsun Karadeniz'in lider ili. Arap ve diğer turistlerin Samsun'a getirilmesi konusunda çalışmalar yapacağız ve bu konuyu da çalışma alanımız içerisine ekledik. İlimizi çok iyi tanıtamadığımız için de turizmde hak ettiğimiz değeri alamadığımızı düşünüyorum. Fuarları önemsiyoruz. Fuarların ilimizin kalkınmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz. İlimizde dört ay içerisinde iki fuar yaptık. Fuarların ilimizde yapılması, ilimizdeki hareketliliği artırıyor. Onun için bu fuarların devam etmesi gerekiyor. Bu konuda da biz elimizden geldiği kadarıyla destek olacağız. Havalimanı kapatıldığında ilimiz gerçekten büyük bir sıkıntı yaşadı.  Açıldıktan sonra doluluk oranı yüzde 40’lardan yüzde 80’lere çıktı.”

Kaymak: “Çözüm odaklı çalışıyoruz”

Ticaret ve Sanayi Odası ilin kalkınmasında lokomotif görev üstlendiğini belirten Kaymak, “Sizler sanayinin içinden geliyorsunuz. Hükümeti yönlendirmek, hükümete öneriler sunmak konusunda sizin konumunuz çok önemli. Bizler de Valilik olarak sizlerden gelen öneriler doğrultusunda daha neler yapabiliriz, Samsun'u daha iyi hale nasıl getirebiliriz, bunları konuşalım ve bunları masaya yatıralım. Bizler çözüm odaklı, iş odaklı çalışıyoruz. Tabi ki, bunu elbirliğiyle, güç birliği ile yapmamız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman çok güzel işler çıkacaktır ve işler rahatlıkla sonuçlanacaktır” dedi.

Gündem dışı konuşmaların ardından, meclis toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda Başkan Salih Zaki Murzioğlu ve Meclis Başkanı Aydın Özvatan, Vali Kaymak’a anı takdiminde bulundu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu ve Akyüz, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü programına katıldı Murzioğlu ve Akyüz, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü programına katıldı
16 Temmuz, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Meclis Başkanı Haluk Akyüz, hain FETÖ terör örgütünün başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü programına katıldı.
Murzioğlu ve Akyüz, denetimlere katıldı Murzioğlu ve Akyüz, denetimlere katıldı
6 Ağustos, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Meclis Başkanı Haluk Akyüz, İçişleri Bakanlığı'nın direktifleri doğrultusunda valilerin yönetimi ve koordinasyonunda yapılan, "Kovid-19 Tedbirleri Denetimi"ne katıldı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu