Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Tarım Fuarı’na görkemli açılış « Geri
Tarım Fuarı’na görkemli açılış
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından, 2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı görkemli bir şekilde açıldı.
 28 Eylül, 2017


TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından, 2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı görkemli bir şekilde açıldı.

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına, birçok önemli firmanın temsilcileri ve yabancı ülkeden gelen misafirler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bu yılki onur konuğumuz Bafra ilçemiz oldu. Biz onur konuklarını hep dışarılarda aradık. Başka şehirler ve ülkelerden kimleri getirebiliriz dedik. Ama bu yıl Bafra onur konuğumuz olarak seçildi. İkinci müjde ise geçen yıla nazaran yabancı sayımızda iki kat artış yaşandı. 220 tane yabancı iş adamını inşallah fuarımızda ağırlayacağız. Üçüncü güzellik ise, geçen sene hiç katılmayan ulusal çaplı firmalar bu yıl fuarımıza katılarak, Samsun fuarlarına olan güvenlerini gösterdiler” dedi.
 

Şahin’den doğru ve etkin tarım vurgusu

Törende konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Kemal Şahin ise, Tarımın dünyadaki önemine vurgu yaparak, “Tarım medeniyetlerin oluşmasına vesile olmuş bir husus. Günümüzden 10 bin yıl geçmişe dayanan tarım tarihi bir sektörden çok daha fazlası yaşamı ve dönüşümü ifade eden çok dolu bir kavram. Bu nedenle çok yönlü ele alınmalı, kıymeti bilinmeli ve doğru değerlendirilmedir. Bu bağlamda tarıma ilişkin yapılan her çalışma büyük önem arz etmektedir. Bizler bugün sektörel gelişimi ve ekonomik boyutu vesilesiyle sizlerle birlikteyiz. Şüphesiz çok şanslıyız. Tarımın ekonomik bağlamda en önemli girdisi verimli topraklar. Biz Çarşamba ve Bafra gibi iki kıymetli ovaya sahip bir kentiz. Doğru ve etkin işlemeyle Samsun’u dünyada en önemli tarım kentleri arasına taşıyabilecek potansiyele sahibiz. Bu bağlamda alanında gelişmeleri yakından izleme fırsatı bulacağımız, önemli bilgi paylaşımlarının gerçekleşeceği ve iş bağlantılarının kurulacağı fuarın başarılı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyorum. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz tarım fuarının anlam ve önemine ithafen her geçen organizasyonda büyümesi bizler için gurur vesilesidir. 17’si ilk olmak üzere 86 firmanın katıldığı ve 211 yabancı konuğun ziyaret edeceği fuarın önümüzdeki yıllarda da büyüyerek ve gelişerek düzenleneceğine ve tarım sektörüne ciddi bir vizyon kazandıracağına inanıyorum.

Kırsalda tarım destekleniyor

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile birlikte Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı adı altında daire başkanlığı kurduk. Bu çerçevede kırsaldaki tarıma yatırım yapmak isteyen ve tarımdan geçimini sağlamak isteyenlere her türlü katkı sağlamaya başladık. Kırsaldaki fiziki altyapıyı belirli noktaya getirerek, oradaki köylerdeki göçü engelleyerek, oradaki vatandaşlarımızın tarımla uğraşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Başkanımız da bunu çok önemsiyor” diye konuştu.
 

Tarım modası geçmeyen ürün faaliyeti

Fuarların, ticaretin gelişmesine önemli katkısı olduğunu dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, “Tarım insanımızın sağlıklı beslenmesi için çok önemli. Tarım insanoğlunun modası geçmeyen bir üretim faaliyetidir. Ülkemizde 23,8 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapıyoruz. Buna çay ve meralarımızı da ilave ettiğimizde bu alan 38,4 milyon hektar alana çıkıyor. Ülkemiz tarımsal hasıla bakımından 158 milyar TL ile Avrupa’da 1’incisi, dünyada ise 8’inci sıradadır. Şükürler olsun ki; dört mevsimin yaşandığı tarımsal açıdan avantajlı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sayede 150 adet tarımsal ürünü ekonomik olarak yürütebiliyoruz. 2017 yılı itibariyle toplam sığır varlığımız 14,8 milyona, küçükbaş hayvan varlığımız ise 44,5 milyona ulaşmış, kanatlı sayımız 350 milyon adet, arı kovanımız ise 7,9 milyon adettir. 2016 yılında su üretimimiz 18,5 milyon ton yani 18,5 milyar litredir. Kırmızı et üretimimiz ise 1 milyon 170 bin ton, tavuk üretimimiz ise 1 milyon 879 bin ton olarak gerçekleşmiş. Yumurta üretimimiz de 18,1 milyar adettir” şeklinde konuştu.
 

Samsun ovalarıyla Türkiye’nin önemli tarım bölgesi

Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt ve Kemal Zeybek’in selamlama konuşmalarının ardından kürsüye gelen Samsun Valisi Osman Kaymak ise, yaptığı konuşmada, “Samsun coğrafi ve toprak yapısı ile ekolojik özelliklerinden kaynaklanan ürün çeşitliliğinin yanı sıra, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerdeki değişim, su ürünleri ve balıkçılığa yapılan yatırımlar, her şeyden önemlisi yetişmiş işgücü bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Bu durum bitkisel ve hayvansal üretim yönünden Samsun'u ayrıcalıklı kılmaktadır. Halkın yüzde 67’si tarım, yüzde 23’ü ticaret ve yüzde 10’u sanayide çalışmaktadır.  İl ekonomisinde büyük etkisi olan tarımsal ürünler; buğday, tütün, mısır, soya, ayçiçeği, şeker pancarı, fındık, çeltik ve sebzedir. İlimiz bazı sebze ekiliş ve üretimlerinde Türkiye birincisi, Çeltik üretiminde ikincisi, soya ve tütün üretiminde ise üçüncü sıradadır. Samsun’un tarımsal üretimde kullanılan toplam alan 378 bin 117 hektardır. Bu alanın 28 bin 908 hektarı sebze, 230 bin 291 hektarı tahıllar, 97 bin 329 hektarı meyve alanına aittir. Sulamaya elverişli arazi 186 bin 899 hektardır. Sulamaya açılan arazi 54 bin 88 hektardır. Türkiye’nin en büyük akarsularından Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın can kattığı, Çarşamba ve Bafra Ovaları’nın verimli topraklarıyla Samsun, Türkiye’nin önde gelen önemli tarım bölgelerindendir. İl tarımında önemli bir yere sahip olan Bafra ve Çarşamba ovaları toplam 122 bin 410 hektarlık tarım alanına sahiptir. Bu ovalarda yetişen tarımsal ürünler, bölgemizin ticari ve sınaî varlığının da temel faktörleridir. Son yıllarda İşlenen arazilerdeki genişlemeyle birlikte, işletme sayısı da artmış ve ortalama işletme arazisi 50 dekar civarına yükselmiştir” diye konuştu.

Stantlar gezildi

Konuşmaların ardından ise, fuarın açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergilenen ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi’ ve Samsun İl Koordinatörlüğü IPARD projeleri sergisinin açılışını gerçekleştirerek, sergiyi gezdi. Stantları da gezen protokol üyeleri, ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.  sunuldu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Ukrayna pazarı değerlendirildi Ukrayna pazarı değerlendirildi
29 Ağustos, 2020
Samsun TSO, Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında, bölge firma temsilcilerini, Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt ile bir araya getirerek,  “COVİD-19 Sonrası Ukrayna Pazarına Giriş ve İşbirliği Fırsatları” değerlendirildi.   Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Avrupa İşletmeler Ağı Karadeniz Projesi çerçevesinde, Samsun’da faaliyet gösteren firmalara yönelik, eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Bölge firmaların ihracat potansiyellerini geliştirmek ve yeni pazarlara açılmalarına destek olmak amacıyla webinar üzerinden düzenlenen etkinliğe, Gürcistan’dan sonra Ukrayna ile devam edildi. Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt’un katılımıyla düzenlenen etkinlikte, pandemi sürecinde Ukrayna’daki mevcut ekonomik gelişmeler, bölge firmalar için ortaya çıkan fırsatlar ve işbirliği olanakları gibi konular ele alındı. “Yeni dünyaya hazır olmalıyız” Programa katılan Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi, pandemi dolayısıyla kısıtlanan imkanlara rağmen eğitimlere aralıksız devam ettiklerini belirterek, “Hepimizin malumu tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19’la mücadele devam ediyor. Ama, yeni bir dünyaya da hazır olmamız kaçınılmaz. Çünkü, virüs sonrası yepyeni bir dünya ortaya çıkacak. Buna da hazır olmalıyız. Olumsuzlukları mutlaka fırsata çevirmeliyiz.  Bu amaç doğrultusunda Oda olarak eğitimlerimizi ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yüz yüze gelmesek bile eğitimlerimiz online ortamda devam ediyor. Gürcistan’dan sonra Ukrayna pazarın da çıkan işbirliğini bugün değerlendirme fırsatı bulduk. Gürcistan gibi Ukrayna’da bizim için önemli bir pazar. Eğitim gayet faydalı oldu. Önümüzdeki dönemde de yine bölgemiz ile işbirliği potansiyeli olan ülkelerin ticaret müşavirlerini katılımıyla webinarlar düzenleye devam edeceğiz” dedi.  
Samsun TSO Eylül ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi Samsun TSO Eylül ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi
23 Eylül, 2020
Samsun TSO Eylül ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında, video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu