Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun'da yıldız yağmuru « Geri
Samsun
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası tarafından ortaklaşa düzenlenen, “Üreten Samsun’un Yıldızları” ödül töreni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.
 27 Aralık, 2014


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası tarafından ortaklaşa düzenlenen, “Üreten Samsun’un Yıldızları” ödül töreni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Törende ayrıca, TOBB tarafından Samsun’da yapılacak olan İlyas Kılıç TOBB Endüstri Meslek Lisesi’nin protokolü imzalandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası, 2012 ve 2013 yılları arasında yıllarındaki faaliyetlerinden dolayı en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen, ihracat yapan,  Türkiye’nin en büyük ilk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşları arasına giren üyelerini Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlediği törende ödüllendirildi. Katılımın yoğun olduğu tören Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın konuşmasıyla başladı. Konuşmasında Samsun’un yeni bir OSB’ye ihtiyaç duyduğunu belirten Çakır, “Samsun Merkez OSB’de doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Karşımızda 400 milyonluk bir pazar var. Kuzeye açılmamızı sağlayacak 45 milyon Avroluk  bütçesi ile kabul edilmiş lojistik organize sanayi bölgemiz var. Bu imkanlar yatırım taleplerini daha da çok artıracaktır. İstanbul çevresinde yer kalmamıştır. Şu anda bırakın yatırım çekmeyi, kendi sanayicimize bile yer tahsisi edememekteyiz. Sanayicimiz çare olarak başka yerlere yatırım yapmaktadır. 2007 yılında tersane yerinin planlandı. O dönemde haklı sebepler vardı. Şu anda tersane sektörü durma noktasına geldi. Bu alanın da tersane olarak kullanılması mümkün gözükmemektedir. Kısa vadeli çözüm olarak iki bin dönümlük bu alan atıl durumdan çıkartılmalı ve müteşebbise açılmalıdır. İki bin dönümün bin 500 dönümü kargo organize sanayi bölgesi, 500 dönümü ise serbest bölge olarak planlanmalıdır. Gelecek 50 yılımızı planlayabilmek için 10 bin dönüm arazi bulunmalıdır. Bu sorunu mutlaka aşarak, müteşebbisin önünü açmalıyız” dedi.

Ardından söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, Samsun ve ülke ekonomisine katkı sağlayarak ödül almaya hak kazanan firmaları kutlayarak, yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi. Göreve geldikten sonra Samsun’un bölgesel etkinliğini uluslararası platforma taşıyacak projeler ürettiklerini belirten Başkan Murzioğlu, “Bunlardan en önemlisi uzun yıllardır Samsun kamuoyunda konuşulan, ancak sonuçlandırılmayan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi projesiydi. Şu anda Samsun, uluslararası nitelikteki bir fuar merkezine kavuştu. Bu projenin hayata geçmesinde katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Gerçekleştirmekten gurur duyduğumuz bir başka proje ise, Samsun Teknopark’dır. Birlikteliğin gücünden doğan bir başka önemli projemiz ise, Samsun’a önemli kimlik kazandıracağına inandığımız Lojistik Sanayi Organize Bölgesi’dir. Bu projemiz, İPARD kapsamında 45 milyon Avro hibe desteği alan Türkiye’nin en büyük majör projesidir. Altyapı çalışmalarında sona geldiğimiz projede temennimiz, 2015 yılında Türkiye’nin ilk Lojistik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temelini atmaktır. İhracatımızı daha da artırmak adına Lojistik Master Planı hazırladık. Hedefimiz, 450 milyon dolar olan ihracatımızı 2023 yılında 6 milyar dolara çıkarmaktır. Kentimizin gelişimi anlamında şimdiye kadar ifade ettiğimiz çalışmalarımız başarıyla tamamlanmış olup, kendi süreçlerinde ilerlemektir. Şimdi bu çalışmalarımızı pekişterecek, kentimizi ülkemizin 2023 yılı hedeflerine taşıyacak yeni projelerimize çalışıyoruz. Limanlarımız ve ulaşım akslarının konumu gereği, Samsun merkezde yeni ve büyük bir organize sanayi bölgesi oluşturulmasına acil ihtiyaç vardır. Yaptığımız her işte, ortaya koyduğumuz her projede ilimiz ve ülkemizin gelişmesine katkı vermeyi, daha çok üretmeyi, daha çok istihdam sağlamayı hedefledik. Bu hedefimize katkıda bulunan tüm herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Tekkeköy ilçesinde bin 500 dönümlük alanı sanayicinin hizmetine sunmak için çalışma yaptıklarını belirti. Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, şehrin oda ve borsası arasındaki işbirliğini överken, birlikte iş yapabilme becerisinin ve şehrin çıkarları noktasında ortak olabilmenin markalaşmayı ve bereketi getireceğini dile getirdi. Samsun’un bir çok şehre nasip olmayan önemli avantajlara sahip olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Daha çok kazanmak için her şeyiniz var. Altyapı noktasında yok yok. Samsun’a her geldiğimde birlikteliğe dikkat çektim. Markalaşmış şehirlerin yöneticileri, bir ve beraber hareket ederse; şehir rahmet ve bereket bulur. Samsun, yöneticiler konusunda şanslıdır. Böyle bir günde şehrin tüm yöneticileri biraradaysa, bu birlikteliktir. Samsun’u yıldız yapan işadamlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Samsun’un geneline baktığımızda, burada yaşayanların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Allah bu şehre her imkanı vermiş. Sanayi, ticaret, tarım ve turizm kenti pozisyonu var bu kentin. Türkiye’de kaç  şehirde var bu özellikler? Elinizdekilerin kıymetini bilin” dedi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, petrol fiyatlarının düşmesine en çok sevinen ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bugün varil fiyatı 60 doların altına düştü. En çok cari açığımızı kapsayan da enerji ithalatımızdı. Neredeyse bu faturanın yüzde 50 düşmesi demektir. Bu müthiş bir avantaj bizim için ama bir taraftan seviniyoruz, bir taraftan da üzülüyoruz. Çünkü Rusya’ya ihracat yapıyoruz, alım gücü düştü. Rublenin değer kaybı son 6 ayda yüzde 50’dir. Bu sefer Rusların alım gücü düştüğü için malımızı satın alacak adam sayısı azaldı. Çünkü bir anda yüzde 50 fakirleştiler. Kasalarında da 500 milyar dolar olmalarına rağmen. Bundan dolayı pazarda zorluk yaşıyoruz. Özellikle Rusya’nın yaş meyve sebzenin tamamını biz karşılıyorduk. Fakat hem ihracatta zorlanmaya başladık hem de gönderdiğimiz malların parasını alamıyoruz. Dikkatli olun diye bunu söylüyorum. Petrol fiyatlarının düşmesinde bize ikinci bir zararı da reel sektör olarak Antalya’da Rusların rezervasyon iptalleri başladı. Ama ben geleceğimizden umutluyum” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bütün dünyada ‘ekonomik çalkantılar, siyasi çalkantılar, fikir farklılıkları, finansal krizler’ bunların hepsi yaşandı. Bir dönem ekonomik kriz olabilecek dendiğinde ‘teğet geçecek merak etmeyin’ diye ortaya çıkıldığında ‘siz bu işi bilmiyorsunuz’ dendi. Bütün dünya sıkıntı çekerken, biz çok şükür kendi yolumuzda sağlam yolumuzda ilerlemeye devam ettik. Ortaya konan bir iradenin, ortaya konan bir birliğin ve beraberliğin, ortaya konan bir duruşun, bu diklenmeden dik duruşun bir sonucudur. Zaman geçtikçe bunların ne anlama geldiğini ve ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını hep beraber görüyoruz. Türkiye’de biz hiçbir zaman ‘her ne olursa olsun biz kazanalım. Her ne olursa olsun AK Parti kazansın’ demedik. Biz hep ‘eğer Türkiye kazanacaksa ve Türkiye ilerleyecekse biz AK Parti olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız’ dedik. Ama Türkiye’de kısır bir siyasi çekişmeler içersine girmeye çalışanlar ‘AK Parti kaybetsin de ne olursa olsun’ dediler. Türkiye’nin ne olduğu umurlarında değildi. Milletimizin başına ne gelebileceği hiç umurlarında değildi. Tek gayeleri vardı, o da makam ve mevki. Makamlara gelinmez, makamlara millet getirir. Makamlara geldiğinizde ve o sorumlulukları yüklendiğinizde, o sorumlulukların hakkını verirseniz eğer millet sizi başınızın üzerinde taşır. Eğer siz milletle beraber olmaz iseniz, milletin çıkarlarını gözetmez iseniz yanınızda kimseyi bulamazsınız. Ama siz eğer ülkenizin hem içerde hem dışarıda, hem ekonomisinde sağlam durmasını, daha ileriye gitmesini dert edinmişseniz, bu dert yüreğinizde varsa ve milletle iç içesiniz önünüze ne engel çıkartsalar çıkartsınlar, millet sizinle beraber yürür. İşte bizim sırrımızda bu. Çünkü biz milletle beraber olduk” diye konuştu.
 

Ortaya konan hedeflere yoğun bir şekilde yürümeye devam ettiklerinin altını çizen Bakan Kılıç, “İş dünyasının çok yakından ilgilendiği en önemli konulardan bir tanesi de siyasi istikrardır. Çünkü rakiplerinizin en büyük faydalandığı öğelerden bir tanesi ülkelerdeki siyasi istikrardır. Birkaç ay önce Türkiye Cumhuriyetinde Ağustos ayında ilk kez cumhur tarafından cumhurun reisi seçildi. Bu seçime müteakip iktidar partisine genel başkan seçildi. Ona müteakip de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başbakanı yeniden görevlendirildi. Yeni bir hükümet kuruldu ve meclisten güvenoyu aldı. Bu anlattıklarım 3 hafta süre içerisinde yaşandı. Ama Türkiye’de olağanüstü hiçbir şey yaşanmadı. Tek bir olağanüstü bir şey vardı o da AK Parti’nin birinci olağanüstü kongresinin adının ‘olağanüstü’ olmasıydı. Onun dışında her şey normaldi. Bu yaşananlar ne kadar büyük bir yol kat ettiğimizin açık ve seçik ispatıdır. Son 12 sene içersinde çok şeyler yaşadık. Geldiğimiz noktada Türkiye çok farklı yerlere geldi. Biz başarılarımızı konuşmuyoruz. Başarılarımızı ön plana çıkartmıyoruz. Dünya kamuoyunda ve medyası içersinde başarılarımıza yeterince yer vermiyoruz. Bu haberleri anlatmamız ve konuşmamız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti İstanbul’da dünyanın en büyük üçüncü havalimanını yaparken, bazı ülkelerde havalimanları 6-7 yıldır bitmiyor. Biz boğazın altından Marmaray’ı yapıyoruz ama kıtalar arası bir birleşime sebep olan ve dünyada sayılı projeler arasında gösterilen o Marmaray’a bazıları ‘ben binmem’ diyor. Ama İstanbul halkı binlerce insan olarak Avrupa’dan Asya’ya seyahat ediyor. Bunu da 2-3 dakikada yapıyor. Üçüncü köprünün ayakları tamamen ortaya çıkmış durumda. Biz bunları yaparken birbirimizi tehdit ederek yapmıyoruz. Biz birlikte ve beraber yapıyoruz. Birliğimiz ve beraberliğimiz olmaz ise o zaman başarı gelmez. Biz şuanda ülkenin yönetiminden milletimizden milli iradeyi temsil görevini almış iktidar olarak her zaman birlikte ve her zaman beraber yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.
 

Konuşmaların ardından TOBB tarafından Samsun’da yapılacak olan İlyas Kılıç adı verilen Endüstri Meslek Lisesi’nin protokolü imzalandı. Daha sonra 2012-2013 yılı vergilendirme dönemi TSO üyesi kurumlar vergisi rekortmenlerine, 2012-2013 yılı vergilendirme dönemi TSO üyesi gelir vergisi rekortmenlerine, 2012-2013 yılı TSO üyesi ihracatçı firmalara, 2012-2013 yılı üretimden satışlar TSO üyesi ISO ilk 500 ve ikinci 500’e giren firmalara, Samsun TSO üyeliğinde 50 yılı dolduran şahıs firmalara, Samsun’dan borsaya kote olan ilk firmaya ve UMEM Uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri en çok istihdam sağlayan firmalara ödülleri verildi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Sipariş Ar-Ge KOBİ’leri bekliyor Sipariş Ar-Ge KOBİ’leri bekliyor
5 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TÜBİTAK tarafından, proje bütçesi üst sınırı 2.5 milyon TL olan KOBİ’lere yönelik “Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı (Sipariş Ar-Ge 2020)”açıldığını söyledi.
Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, video konferans yöntemiyle 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları’yla görüştüğü toplantıya katıldı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu