Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun tarımsal alet ve makine sayısında Türkiye ortalamasını solladı « Geri
Samsun tarımsal alet ve makine sayısında Türkiye ortalamasını solladı
Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, TÜİK verilerine göre Samsun’un tarımsal alet ve makine sayısının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirterek,  istatistiklere bakıldığında Samsun’un önemli bir tarım kenti olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi.
 7 Temmuz, 2014


Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, TÜİK verilerine göre Samsun’un tarımsal alet ve makine sayısının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirterek,  istatistiklere bakıldığında Samsun’un önemli bir tarım kenti olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi.

Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak Samsun’un tarımsal alet ve makine ile canlı hayvan ve hayvansal ürün miktarlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, TÜİK verilerine göre Samsun’daki 2002-2013 yılları arasında tarımsal alet ve makine sayısının Türkiye ortalamasının çok üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Verilere bakıldığında Samsun’un tarımda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun görüldüğünü belirten Murzioğlu, “İstatistiklerde Samsun’un 2013 yılı itibariyle 49 bin 767 adet pulluk ile yüzde 3.62 paya, 19 bin 805 adet su pompası ile yüzde3.07 paya, 41 bin 540 adet traktör ile yüzde 3.42 paya, 336 adet biçerdöver ile yüzde 2.17 paya sahip olduğu görüldü. 2002-2013 döneminde en büyük artış seyyar süt sağım makinesinde olmuş. Türkiye’de seyyar süt sağım makinesi yüzde 161.3 artarken, bu oran Samsun’da yüzde 1562.1 gibi rekor bir orana çıkmış. Samsun’daki önemli artışlardan biri de sabit süt sağma makinesinde yaşanmış. Sabit süt sağma makinesinin artışı Türkiye oranı yüzde 48.2 iken, Samsun’da bu oran ise yüzde 317.4 olmuş” dedi.

Samsun’da tarımsal alet ve makine sayısındaki önemli bir artışın ise ekim makinesi sayısında yaşandığını kaydeden Başkan Murzioğlu, “2002-2013 döneminde ekim makinesi sayısı Türkiye’de yüzde 30.4 artarken, Samsun’daki artış ise yüzde 203.5 olmuş. İstatistiklere bakıldığında Samsun’da biçerdöver sayısında da önemli bir artış olduğu görülüyor. TÜİK verilerine göre, biçerdöver sayısı Türkiye’de yüzde 34.2 artarken, ilimiz bu rakamı neredeyse yüzde yüz katlayarak yüzde 64.7’lere çıkmış. Samsun’da gübre dağıtma makinesi ve su pompası sayılarında da artış olduğunu görüyoruz. Gübre dağıtma makinesi Türkiye’de yüzde 27.8 artarken Samsun’da yüzde 42.3, su pompası sayısı ise Türkiye’de yüzde22.1 artarken Samsun’da yüzde 26.3 oranında artmış. Yine ayrı dönemde traktör sayısı Türkiye’de yüzde 25.1 oranında olurken bu rakam ise Samsun’da yüzde 26.3 oranına çıkmış. Samsun’da 2002-2013 dönemlerinde tek düşüş ise pulluk sayısında yaşanmış. Türkiye’de pulluk sayısı yüzde 3.9 artarken Samsun’da yüzde 2.3 azalmış” diye konuştu.

Samsun’daki canlı hayvan verileri ve hayvansal ürün üretimi miktarlarıyla ilgili de açıklamada bulunan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun’da canlı hayvan istatistiklerine bakıldığında kümes hayvanı sayısında yüzde yüzlere varan bir artış gözlenirken, koyun sayısının ise gerilediği görülüyor. TÜİK’in canlı hayvan sayısı istatistiklerinde, Samsun’un 2004 yılında 31 bin 726 adet olan erkek dana ve buzağı sayısının 2013 yılında 43 bin 207 adede yükseldiği,  33 bin 799 adet olan dişi dana ve buzağı sayısının 48 bin 815 adede, 121 bin 606 adet olan inek sayısının 136,181 adede çıktığı, 179 bin 974 adet olan koyun sayısının 178 bin 29 adede gerilediği,  1 milyon 672 bin 700 adet olan kümes hayvanı sayısının 2 milyon 542 bin 862 adede yükseldiği görülüyor. İstatistiklerde 2002-2013 döneminde Samsun’daki hayvansal ürün üretiminin ise Türkiye ortalamasının biraz altında kaldığını gözlemledik. 2002-2013 döneminde inek sütü miktarı Türkiye’de yüzde 122.3 artarken, Samsun’da bu oran ise 53.0 oranında olmuş. Ancak, manda sütü miktarında Samsun’un Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. Manda sütü miktarı Türkiye’de yüzde 2.0 oranında olurken, Samsun’da ise bu miktar yüzde 3.3 oranında artmış. Koyun sütü miktarı artışının Türkiye ortalaması yüzde 67.5 iken, bu artış Samsun’da yüzde 47.0 civarında olmuş. Keçi sütü miktarı ise Türkiye’de yüzde 98.3 artarken, Samsun bu oranda yüzde 69.9’da kalmış. İstatistiklere bakıldığında Samsun’un, bal üretiminde de Türkiye ortalamasının altında olduğunu gördük. 2002-2013 yılları arasında Türkiye’deki bal üretimi artışı yüzde 27.0 olarak kayıtlara geçerken, Samsun’da ise maalesef yüzde 28.0 azalmış” diye konuştu.

istatistiklere bakıldığında Samsun’un önemli bir tarım kenti olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyleyen Başkan Murzioğlu, “Samsun, ülkemizi besleyen iki tane önemli bir ovaya sahip. İlimizde tarım önemli bir yer teşkil ediyor. Ama tarım ürünlerimiz ihracat kaleminde önemli bir yere maalesef sahip değil.  Bilindiği gibi, tarımı daha ileri bir noktaya taşıyabilmek, yapılan çalışmalarda yol haritasını belirlemek adına Samsun’un Tarım Master Planı çalışması tamamlandı. Tarım Master Planımızla birlikte Samsun’daki tarımsal üretimimiz daha üst noktalara taşınarak, buradan elde edilecek gelirlerle ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlanmış olacak. Artık biz Samsun’da sadece kendimize yeten ülke içerisinde ürettiğimiz ürünleri satan bir bakış açısından ihracata dayalı bir üretim modeline, ihracata dayalı bir gıda organize sanayi bölgesi modeline doğru geçmek mecburiyetindeyiz. İnşallah kentimiz tarımda ve tarımı dayalı sanayide hak ettiği noktaya en kısa zamanda gelecek. Biz buna inanıyoruz” diye ifade etti.

 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
Murzioğlu: “Pandemi büyük bir fırsat olabilir” Murzioğlu: “Pandemi büyük bir fırsat olabilir”
2 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile birlikte yeni bir dünya düzenine herkesin hazır olması gerektiğini belirterek, “Eğer yeniçağı iyi okur, iyi analiz eder ve ona göre konumlanırsak bu pandemi bizim için büyük bir fırsat olabilir” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu