Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun TSO Meclisi’nden darbe girişimine kınama, demokrasi şehitlerine saygı « Geri
Samsun TSO Meclisi’nden darbe girişimine kınama, demokrasi şehitlerine saygı
Samsun TSO Meclisi, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimini kınarken, demokrasi şehitleri için de saygı duruşunda bulundu.
 2 Ağustos, 2016


Samsun TSO Meclisi, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimini kınarken, demokrasi şehitleri için de saygı duruşunda bulundu.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanvekili Aydın Özvatan başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin kınanması, demokrasi şehitleri için saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Murzioğlu’ndan darbe girişimi açıklaması

Ardından kürsüye gelen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 15 Temmuz darbe girişimini kınayan bir konuşma gerçekleştirdi. 15 Temmuz 2016’nın kara bir leke olarak tarih sayfalarında yerini aldığını kaydeden Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Bu menfur girişim milletimizin demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmasıyla önlenmiş, Türkiye çok büyük bir belayı savuşturmuştur. Bu alçak kalkışmaya ve bu hain yapıya destek veren gaflet içerisindekileri 15 Temmuz gecesi olduğu gibi bugün de meclisimiz huzurunda bir kez daha şahsım, siz değerli meclis üyelerimiz ve yönetim kurulum adına şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bilinmelidir ki, bu hain FETÖ terör örgütüne karşı milletimizce ortaya konan bu kararlı duruş; 15 Temmuz 2016 tarihini Türk siyaset tarihine bir milat olarak kazımıştır. Bundan sonra Türk siyaset tarihi 15 Temmuz öncesi ve sonrası olarak anılacaktır” dedi.

“Demokrasi dışında seçenek görmüyoruz”

Darbe girişiminin haberlerinin çıktığı gece, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tepkilerini ilk anda ortaya koyduklarını hatırlatan Başkan Murzioğlu, Yapılan darbe girişimine yönelik ilk geceki söylemimiz, duruşumuz ve tavrımız neyse bugün de hala aynı söylem ve tavır içerisindeyiz. Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözüne tam anlamıyla bağlılığımızı bir kez daha huzurlarınızda ifade etmek isterim. Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi, darbe girişimlerini asla kabul etmeyeceğimizi ve seçilmiş meşru hükümetin yanında olduğumuzu bir defa daha vurguluyoruz. Devletin tüm kurumlarında konuşlanmış olan hain FETÖ terör örgütünün temizlenmesi en büyük beklentimizdir. Böylesi hain yapılara destek veren gaflet içerisindekiler bilmelidir ki; 15 Temmuz miladı ile onların camiamız da dahil olmak üzere hiçbir yerde barındırılması mümkün değildir. Ve barındırmayacağız. Şüphesiz, bu elim hadise Türk Milletini daha da güçlü kılmıştır. Çünkü bu hadise karşısında tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kurumlar, basın ve her görüşten vatandaşımız demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak üzere kenetlenmiş ve güçlü bir birlik beraberlik sergilemiştir. Milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde bu hain kalkışmayı bertaraf etmiştir. Tabiri caizse meydanı boş bırakmamıştır. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilk günkü tepkimizdeki kararlı duruşumuzu sergilemek adına biz de meydanlarda demokrasi nöbetindeyiz. Feraset ve sağduyu içerisinde bu elim hadiseyi önleyen başta asil milletimiz olmak üzere, askerimize, polisimize ve tüm kurumlarımıza şükran duyuyoruz. Bu uğurda vefat eden kahraman demokrasi şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Allah milletimize bir daha böyle günler göstermesin” dedi.

Murzioğlu: “Odamızı zan altında bırakılmasının önüne geçtik”

Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ertelenmesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Murzioğlu, “Yaşanan sürecin hassasiyetini göz önüne alarak, gerek daha önce geçirmiş olduğu soruşturma, gerekse sonrasında kamuoyunda şahsı ile ilgili oluşan algı nedeniyle; Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi ve camiası üzerinde herhangi bir ithama mahal vermemek adına, Yönetim Kurulu olarak Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu’na meclis başkanlığından istifa etmesi yönünde son ana kadar sözlü telkinlerde bulunulmuştur. Bildiğiniz gibi Yönetim Kurulu olarak seçilerek gelen meclis başkanını görevden alma yetkimiz bulunmamaktadır. Ancak, tüm ısrarlarımıza rağmen meclis başkanlığından istifa etmediği gibi, meclisi toplayarak Temmuz ayı olağan meclis toplantısını 27 Temmuz 2016 tarihinde bizzat kendi başkanlığında gerçekleştirmek istemiştir. Meclis günü, son ana kadar Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu’nun meclis toplantısına katılmayarak meclise başkanlık etmemesini bekledik. Ancak, Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu’nun meclise başkanlık etme ısrarı üzerine yönetim kurulu olarak meclisin gerçekleştirilmemesi yönünde karar aldık. Bu nedenle pek çoğunuza bildirimde bulunamadık. Buna rağmen; siz değerli meclis üyelerimizden de aldığımız destekle birlikte toplantıya katılmayarak, toplantının gerçekleşmesini önledik. Böylece Samsun iş dünyasını temsil eden Samsun Ticaret ve Sanayi Odasını, yani Odamızı zan altında bırakacak bir girişimin önüne geçmiş ve ilk günkü tavrımıza yakışır bir duruş sergilemiş olduk” diye açıkladı.

Murzioğlu: “Pasaportum bende”

Diğer gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Başkan Murzioğlu, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Başkan Salih Zeki Murzioğlu, yurtdışına çıkarken pasaportuna el konulduğu iddialarına da cevap verdi. Hakkındaki iddiaları sert bir dille ret eden Murzioğlu:

 "Bu süreçte havaalanına gitmedim. Ben buradayım. Pasaportuma da el konulmadı. Bu süreçte iki defa Ankara'ya gittim, hiç bir sorunda olmadı. Bir STK başkanı deniyor. Sosyal medyada ve internetlerde benim fotoğrafım mozaiklenmiş şekilde konulmuş. Bunu yapanlar hakkında gerekli hukuki işlemleri başlatacağım. Benden özür dilenmesi gerekli.  Böyle bir darbe girişimini gerçekleştirenlerin Allah Belalarını versin. Pasaportuma el konulduğu söyleniyor. Pasaportum bende. 15 Temmuz'dan sonra yurtdışını çıkmaya hiç teşebbüs etmedim. Bırakın teşebbüs etmeyi, işim olmadığı için çıkmadım. Bugün olursa bir işim çıkarım. Bana karşı bir yasağın olduğunu da zannetmiyorum. Bu konu bir gazetede ve internet sitesinde yer aldı. Bu süreç içerisinde iki defa uçakla Ankara'ya gittim. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bunu tekzip edilmesi lazım. Oradaki resimde resmen benim olduğum belli oluyor. Benim için ve Odam için böyle bir karalamayı şiddetle kınıyorum.”

 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz”
24 Haziran, 2020
Video konferansla gerçekleştirilen Samsun TSO Mayıs-Haziran ayları birleştirilmiş Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi ile birlikte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyası olarak yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceklerini söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu