Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Murzioğlu: “İş dünyasının beklentilerini iletmeye devam ediyoruz” « Geri
Murzioğlu: “İş dünyasının beklentilerini iletmeye devam ediyoruz”
Samsun TSO’nun Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, reel sektörün sıkıntı, talep ve önerilerini, yereldeki beklentilerini TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomi yönetimindeki bakanlara aktardıklarını söyledi.
 8 Eylül, 2023


Samsun TSO’nun Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, reel sektörün sıkıntı, talep ve önerilerini, yereldeki beklentilerini TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomi yönetimindeki bakanlara aktardıklarını söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki toplantı arasında yürüttükleri çalışmalar ve gündeme dair meclis üyelerini bilgilendirdi. Murzioğlu, sözlerine geçtiğimiz pazar günü Samsun’da sağanak yağış sonrası oluşan sel felaketinde zarar görenlere geçmiş olsun dilekleriyle başladı.

Murzioğlu: “Zorlu süreci hep birlikte aşacağız”

İş dünyasının sorunlarını, beklentilerini ilgili yerlerle paylaşmaya devam ettiklerini belirten Murzioğlu, “Pandemi, yangın, sel, deprem gibi büyük ölçekli doğal afetler, bölgede devam eden savaş gibi belirleyici faktörler bununla birlikte her geçen büyümek adına atılan büyük adımların bir sonucu olarak beklediğimiz, tahmin ettiğimiz bir ekonomik ortamı yaşıyoruz. Camiamızın karşı karşıya kalacağı sorunların çözümü noktasında bizler yine TOBB aracılığıyla iş dünyasının beklentilerini iletmeye devam ediyoruz. 16 Ağustos’ta Birliğimizin çatısı altında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz, ekonomi yönetimindeki bakanlarımız ve Oda/Borsa Başkanlarımızla birlikte TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nı gerçekleştirdik. Reel sektörün sıkıntı, talep ve önerilerini, yereldeki beklentileri aktardık. İş dünyasının taleplerinin en başında finansmana erişim geliyor. İş dünyası tarafında sürdürülebilirlik adına kredi ihtiyacı artarken bankaların kredi arzı konusunda çekimser kaldığını, özellikle Merkez Bankasının TL’yi daraltıcı politikaları bankaların bu çekimserliğini daha da artırdığını dile getirdik. Faizlerin kullanıcı tarafında kabul edilebilir olmadığını ifade ettik. Enflasyon toplumun tüm kesimlerin yoruyor. Enflasyon Muhasebesi uygulamasının getirilmesini talep ettik. Taleplerimizi birinci ağızdan ilgili bakanlarımıza ilettiğimiz gibi, 30 Ağustos’ta TOBB Yönetimi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğumuz ziyarette de bildirdik. Ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçiyoruz ama hiç şüphe yok ki; yaşadığımız zorlu süreci, daha öncekiler gibi bunu da hep birlikte aşacağız” diye konuştu.

Samsun’un potansiyeli bilimsel çalışmalarla da desteklendi

Meclisi, Samsun’un Temmuz ayı ihracat rakamları hakkında da bilgilendiren Murzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Coğrafyamızın getirdiği siyasal sorunlara, afetlere, ekonomik bağlamdaki sıkıntılara rağmen bir büyüme eğiliminde olduğumuzu görüyoruz. Bununla birlikte önemli bir gösterge olan ihracat rakamlarında belirli bir düzeyi yakaladık. Temmuz ayı ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 14,4 artışla 123 milyon 835 bin dolar olarak gerçekleşti. Böylece Ocak ayından itibaren ihracatımız 710 milyon 558 bin olarak kaydedildi. Toplam rakam geçen yıla göre yüzde altı oranında daha az olsa da farkı kapatacağımıza, önceki yılın üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. TEPAV tarafından yapılan bir çalışma da Samsun imkan seti geniş, potansiyelleri için doğru politikalara ihtiyacı olan iller arasında birinci sırada yer alıyor. Yani Samsun sıçrama potansiyeli yönünden en üstte geliyor. Dolayısıyla bizim sahada yer alarak söylediğimiz bu şehrin güçlü bir potansiyeli olduğu ifadesi bu bilimsel çalışmayla desteklenmiş oluyor. Şehrimizin sahip olduğu imkan ve yetenekler bağlamında düşünüldüğünde gidilecek yolun sonunda önemli bir kalkınma hamlesi kaçınılmaz. Biz bu çıkarımlara dayanarak şehrimizin ihracatına artacağına inanıyoruz. Oluşturulacak politikalarda Odamıza ve camiamızın temsilcisi olan sizlere büyük görev düşüyor. Bu kürsüde yaptığınız her bir paylaşımın dolayısıyla ağırlığı var. Biz hep birlikte şehrimizin ekonomisi için değer yaratmaya devem edeceğiz.”

Meclis, gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Eski Samsun Valisi Osman Kaymak, Murzioğlu'nu ziyaret etti Eski Samsun Valisi Osman Kaymak, Murzioğlu'nu ziyaret etti
22 Eylül, 2023
  Açılış daveti için kente gelen eski Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Fahri Eldemir, Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Dilmen ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın da bulunduğu ziyaret, oldukça samimi bir ortamda geçti.  Samsun’da görev yaptığı dönem içinde her kesimle karşılıklı sevgi, saygı ve güvene dayalı hizmet odaklı çalıştıklarını belirten Kaymak, “Karadeniz’in gözbebeği Samsun, ömrümün sonuna dek gönlümün en derininde müstesna bir yere sahip. İş dünyamızın çatı kuruluşu olarak da siz değerli iş insanlarıyla çok güzel çalışmalarımız oldu. Bugün uzun bir aradan sonra siz değerli eski dostlarımla bir araya gelerek, hasbihal etmek çok güzel” dedi.  Başkan Murzioğlu ise, Samsun’da görev yaptığı süre boyunca uyumlu bir şekilde çalıştıkları Osman Kaymak’a ziyaretleri ve güzel dilekleri için teşekkür etti.    .
Arıbaş’a, “Hayırlı olsun” ziyareti Arıbaş’a, “Hayırlı olsun” ziyareti
28 Ağustos, 2023
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, bir süre önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Samsun İl Emniyet Müdürü olarak atanan Ahmet Arıbaş’a, “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Oldukça samimi geçen ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kısa süre önce görevine başlayan Ahmet Arıbaş’a başarılar dileyerek, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her daim güvenlik güçlerinin yanında ve destekçisi olduklarını söyledi. Karşılıklı olarak istişarenin de yapıldığı ziyarette, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, ziyaretleri ve güzel dilekleri için Samsun TSO Yönetimine teşekkür etti.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu