Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Bakan Nebati: “Enflasyonun üstesinden geleceğiz” « Geri
Bakan Nebati: “Enflasyonun üstesinden geleceğiz”
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Samsun İş Dünyası Buluşması” programında iş insanlarıyla bir araya geldi.
 16 Nisan, 2022


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Samsun İş Dünyası Buluşması” programında iş insanlarıyla bir araya geldi. Programda enflasyonla ilgili net mesaj veren Nebati, "Çözüm üreten Türkiye, sorunların üstesinden gelen Türkiye, enflasyonun üstesinden gelecek olan Türkiye'dir, yine biziz. Paydaşlarımızla bu işin üstesinden geleceğiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati,  Samsun’da iş dünyası temsilcileriyle ile buluşma etkinliğine katıldı. Atakum Sanat Merkezi'nde düzenlenen programın açılış konuşmasını Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu yaptı. Konuşmasında iş dünyasının beklentilerinden bahseden Başkan Murzioğlu, “Biz bugün çözüm için, ekonomimizin bel kemiği reel sektörümüzü güçlü kılmak için birlikteyiz. Bende bu vesileyle genel bağlamda birkaç hususta beklentimizi ifade etmek isterim. Daha önce Odamız hizmet binası içinde hizmet veren Kredi Garanti Fonu Samsun Şubesi bir yıl kadar önce maalesef kapatılarak, hizmetleri Trabzon’a bağlandı. Şehrimizin ve hinterlandının ölçeği göz önüne alınarak Kredi Garanti Fonunun yine Samsun’da, Odamız Hizmet Binası içinde üyelerimize hizmet vermesi beklentimiz dahilindedir. Yine Türkiye’de yeni yeni uygulamaya başlanan ve katma değer vergilerinin iadelerinin etkinleştirilmesi ve hızlandırılması, iade süreçlerinin standartlaştırılması hususunda hizmet veren ihtisas vergi dairesinin bölgemize hizmet vermek üzere şehrimize kazandırılması hususunda desteğinizi bekliyoruz. İş dünyası pandemi ve yakın coğrafyada yaşanan savaşların olumsuz etkileriyle mücadele ettiği zorlu bir dönemden geçiyor. Firmalarımızın iş yapma kabiliyetlerinin önündeki en büyük engelin yüksek maliyetler ve yüksek finansman ihtiyacı ile artan enflasyon olduğunu hepimiz biliyoruz. Üretimde, hizmetlerde ve ihracatta yaşadığımız olağanüstü zorluklar karşısında işletmelerimiz, devletimizin sektörlerimizle istişare ederek geliştirdiği proaktif ekonomi politikalarıyla bir nebze olsun nefes aldı. Bizler bugün iş dünyası olarak faaliyet süreçlerimizi destekleyecek yeni reformlar, müjdeler açıklayacağınıza inanıyoruz. Bu zor günleri hep birlikte daha da güçlenerek aşacağımıza olan inanıcımı ifade ediyor, bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

“Bütün olumsuzlukları ve karamsar tabloyu yıkacak güce sahibiz”
Daha sonra kürsüye gelen Bakan Nebati, iş adamlarına seslenerek Türkiye ve dünya ekonomisi hakkında önemli bilgiler verdi. Ekonomik açıdan oluşan olumsuzlukları ve karamsar tabloyu yıkacaklarının altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, “İnsanımızı korkuya ve paniğe sevk etmeye çalışan korkudan beslenen bu çevrenin artık bir şeyi bilmesi gerekiyor. Hangi algı operasyonlarını, spekülatif cambazlıklarınızı yaparsanız yapın ne yüreğimizdeki memleket açlığını ne de gözümüzdeki ışığı söndürebilecek nefese sahip olamayacaksınız. Hiçbir zaman da bunu başaramayacaksınız. Bunların cız vız nefesleri ülkemize olan açlığımızı daha da korlaştırır. Onların gözünde ekonomi bir takım grafiklerden, istatistiklerden ve ezberlenmiş hazır formüllerden ibarettir. Unuttukları bir şey var. Bunların yanında ekonominin ve ekonomiyi yöneten paydaşlarının başta kendileri olmak üzere ülkelerine olduğu güvendir. Bu özgüven meselesidir. Özgüvenimizle, hedeflerimizdeki istikrarlı duruşumuzla bütün olumsuzlukları ve karamsar tabloyu yıkacak güce sahibiz” dedi.

“Sorun enflasyon, üstesinden geleceğiz”
Şu andaki sorunun enflasyon olduğunu ve üstesinden geleceklerini vurgulayan Bakan Dr. Nureddin Nebati, “Aynı kişiler 2021’de de açık arttırmaya girdiler. Ülke pandemi sürecinden çıktığında büyük bir işsizlikle karşı karşıya kalacak, fabrikalar kapanacak diye karamsar bir tabloyu öne serdiler. Dünya tek haneli büyürken Türkiye yüzde 11 ile bir büyüme sağladı. İşsizlik oranı patlayacak, 20’lere çıkacak diyenler, işsizlik oranı da 10,7’ye düştü. Kulağını korkaklara, her şey kötü olacak diyenlere, büyük bir ülkeyi görmezden gelenlere verenler kaybetti. Makro ekonomik göstergeleri görmezlikten gelenler, üretimdeki çeşitliği görenler kazandı. Merak etmeyin biz kazanıyoruz, siz kaybediyorsunuz. Bu ülke size de bakar. Bu ülke ile beraber herkes büyüyecek. Büyümeye de devam edeceğiz. Bizim önümüzü kimse kapatamaz. Aynı karamsarlar yine başladılar. Dünya problemlerle karşı karşıya kalıyor. Karadeniz’in kuzeyinde savaş var. Emtia, petrol, enerji, gıda fiyatları almış başını gidiyor. Sonuç dünyada, Avrupa’da, ABD’de son 5 yıllar diye başladılar son 70 yılın enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya kalan ülkeler var. Ortada dünya ve Türkiye açısından ciddi bir problem var. Ne diyorlar; yandık, bittik, öldük. Kim diyor? Önünde önemli akademik titri olanlar, muhalefetin önde gidenleri, ülkenin akıllıları. Nerede konuşuyorlar, televizyonlarda. İş dünyasına sesleniyorum kapasite kullanım oranı yüzde 80’lerde, işsizlik oranı 10,7, ihracat oranımız 235 milyar dolarlarda, işinizi büyütmüyor musunuz, işleriniz iyi değil mi, ihracatta yarışa girmemiş misiniz, kazanmıyor musunuz, çalışanlarınızla paylaşmıyor musunuz? Bütün bunlar varken yandık bittik. Bu ülke yanmaz. Biz iyimseriz ama gözlerimizi kapatıp problemleri görmezden gelip, sorunları halı altına süpürenlerden değiliz. Her türlü sorun alanlarını halletmek için hep beraber kafa yoruyoruz. Sorun ne? Sorun enflasyon. Bir taraftan dünyadan kaynaklanıyor. İkincisi 2018’den beri döviz kurunun oynak olması, yükselmesi bütün bunlar enflasyon ile birleşince bu dönemde yurt dışındaki fiyatlarla birleşince enflasyonun artmasına sebep oldu. Bizi üzüyor mu, üzüyor. Bunu bir sorun alanı olarak görüyor muyuz, görüyoruz. Bizim özgüvenimiz yüksek. Ne yaptığımızı biliyoruz. Bu işin de üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Nureddin Nebati daha sonra ise, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu moderatörlüğünde iş insanlarının sorularını cevaplandırdı.  Program sonunda Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Meclis Başkanı Haluk Akyüz, Bakan Nureddin Nebati’ye anı takdiminde bulundu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun’un ihracat artışı devam ediyor Samsun’un ihracat artışı devam ediyor
31 Mart, 2022
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, geçen yılın Ocak-Şubat dönemine göre Samsun'un bu yılın ilk iki ayında ihracatını yüzde 25.5 artırarak 135 ülke ve dört serbest bölgeye toplam 177 milyon 371 bin 338 dolar ihracat yaptığını söyledi.
Samsun TSO’da bayram coşkusu Samsun TSO’da bayram coşkusu
2 Mayıs, 2022
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda, pandemi dolayısıyla yapılamayan bayramlaşma töreni, iki yıl aradan sonra yeni hizmet binasında gerçekleştirildi. Ramazan Bayramı dolaysıyla düzenlenen bayramlaşma törenine ilgi ise yoğun oldu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu