Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Hong Kong Bilgisayar Korsanlığı Vakıaları Hakkında « Geri
 29 Temmuz, 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen yazıda, Hong Kong Ticaret Ataşeliği’nden alınan yazıya istinaden, Hong Kong'da yasa koyucunun tacirlere sağladığı pek çok kolaylıklar olması sebebi ile kötü niyetle bu kolaylıkları kullanmaya çalışan kişiler olabildiği ve son dönemde artan bilgisayar korsanlığı vakıaları sebebiyle ihracatçılarımızın bilgilendirilmesi ihtiyacı olduğu belirtilerek, Hong Kong'un serbest pazar ekonomisi kurallarını etkin şekilde uygulamaya çalışması, özel sektöre müdahale etmeme politikasını benimsemiş olması, şeffaf ve basit vergi politikası uygulaması, belirli ürünler dışında dolaylı verginin uygulanmaması, yabancı sermayeli bir şirket ile yerel bir şirket arasında kanunen veya pratikte uygulanan bir ayrımcılık bulunmaması gibi avantajlar sağladığı belirtilmektedir.

 

Bu ve benzeri avantajlar sebebiyle Hong Kong'da kurulan ve yasal bir yapıya sahip olan bazı şirketlerin resmi adreslerini ‘sekreter şirket' olarak kabul edilen bazı şirketlerin adresi olarak gösterebildiği, dolayısıyla 10 metrekarelik bir ofisin, büyük meblağlı ticareti Hong Kong üzerinden yapan birçok farklı şirketin resmi adresi olarak belirlenebildiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, son dönemde Ataşeliğe iletilen vakıalarda; firmalarımızın daha evvel ticaret yaptıkları ve dolayısıyla güven duyduğu firmalardan gelen yönlendirme neticesinde Hong Kong'da bulunan banka hesabına para ilettikleri, daha sonra ise dolandırıldıklarını anladıklarına dair bilgiler alındığı, bilgisayar korsanlarının Hong Konglu bazı firmaların e-postalarını hack'lemek suretiyle Türk firmalarıyla olan yazışmaları öğrenerek bilgileri ele geçirdikleri, daha sonra ise firmalarımızla iletişim kurulan e-posta adresine çok benzeyen e-posta adresleri aracılığıyla firmalarımızla iletişime geçerek ödeme yapmaya ikna etmek suretiyle dolandırmaya çalıştıkları kaydedilmektedir. Ayrıca, bu benzerliğin polis yetkililerinden alınan bilgiye göre bazen uzun bir e-posta adresinde yalnızca ufak bir nokta veya bir boşluk bile olabildiği, iş hayatının yoğun temposunda rahatlıkla gözden kaçabilecek çok ufak detayların, firmalarımızın dolandırılmasına yol açabildiği, bu hususun Hong Kong'da bulunan şirketlerle iş yapan birçok firmanın yaşadığı bir sorun haline geldiği ve Hong Kong firmalarının da konunun mağduru durumunda olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla her ne kadar Hong Kong Özel İdaresi yetkililerinin konu hakkında son derece işbirlikçi olsa da, vakıaların çokluğu sebebiyle paranın dolandırıcılar tarafından ele geçirildikten sonra müdahale edilebilecek bir durumun maalesef kalmadığına dikkat çekilmiştir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına;

1) Hong Kong'da yer alan bir şirket ile ilk kez ticaret yapacak olan şirketlerimizin mümkünse akreditif yoluyla ödeme yapmaları,

2) Daha önceden ticaret yaptıkları şirketlerle bir ticari işlem yapılmakta ise yazışmalarında en ufak ayrıntı konusunda bile çok dikkatli olmaları, mümkünse kendi bankalarından ödeme yapılan banka ile iletişime geçilerek hesap sahibinin muhatap şirket olduğuna dair teyit talep etmeleri, daha evvel ödeme gönderdikleri banka hesap numarası dışında bir hesap numarası iletilmesi durumunda konuya ilişkin daha detaylı bilgi sahibi olmadan kesinlikle ödeme yapmamaları,

3) Firmalarla uzun yıllara dayanan bir ticarete sahip olsalar bile en ufak olağan dışı, firmanın daha önce talep etmediği bir konuda yeni bir istekte bulunması halinde kabul etmemeleri, (Örneğin Hong Kong'la hiçbir ilgisi olmayan, uzun yıllardır Amerika'da yerleşik bir firmanın Hong Kong'daki ortak olduğu bir şirketinden ürün alınmasını istemesi)

4) Geleneksel ödeme yöntemleri dışında bir ödeme kesinlikle yapmamaları, asla bir siteye üye olarak para göndermemeleri (Kripto para dolandırıcılığı bölgede yaygın olarak görülmektedir) gerekmektedir.

Tüm çabalarına rağmen böyle bir durumla karşılan firmalarımızın ise ivedilikle,

-Ödemeyi gerçekleştirdikleri bankalarını bilgilendirerek derhal ödemenin iptali sürecini başlatmaları ve süreç hakkında tüm bilgileri bankalarıyla koordineli şekilde adli makamlara intikal ettirmeleri,

-' https://www.erc.police.gov.hk/cmiserc/CCC/PolicePublicPage?language=en ' adresinden konuyu Hong Kong Polisine bildirmeleri, bildirimden sonra aldıkları soruşturma numarasını ve konuya ilişkin tüm bilgi ve belgeleri ‘hongkong@ticaret.gov.tr' adresinden Ataşeliğe intikal ettirmeleri gerekmektedir.

Bu durumda Hong Kong Ataşeliğimizce, anılan soruşturma numarasıyla polise başvurularak konu hakkında yardımcı olunması talep edilebilmektedir. Böyle bir durumda polis yetkilileri, ödemenin yapıldığı banka ile iletişime geçerek konuya ilişkin bilgi almakta ve Ataşeliği bilgilendirebilmektedir. Söz konusu banka hesabında, uyuşmazlık konusu meblağ kadar para bulunması halinde polis yetkilileri bu para hakkında şüpheli bir durum olduğunu bankaya bildirmekte ve banka tarafından hesap, işlemlere dondurulabilmektedir. Böyle bir durumda Hong Kong'da bir avukatla iletişime geçilerek söz konusu meblağın geri alınabilmesi için dava açılması gerekmektedir. Hong Kong'daki yaşam masraflarına paralel olarak avukat ücretleri de muadillerine nazaran son derece yüksek olduğundan, firmalarımız paralarını geri almak için bile ciddi ücretler ödemek durumunda kalabilmektedir. Hesapta para olmadığının anlaşılması veya bir başka deyişle dolandırıcının hesaptan parayı çektiği durumlarda ise parayı geri almak için dava açma imkânı kalmamakta, yalnızca dolandırıcılık zanlısının yakalanması halinde takip edilebilecek bir vakıaya dönüşmektedir.

Buna göre ihracatçılarımızın mağduriyet yaşamaması adına, konu hakkında gerekli özen ve dikkati sağlamaları amacıyla bilgi sahibi olmaları, her halükârda ise yukarıda belirtilen şekilde yol izlemeleri gerekmektedir.

Diğer Duyurular Tüm Duyurular »
 
AKILLI ŞEHİR PAZARI
26 Temmuz, 2022
Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yazısına atfen, 2022-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planında, Akıllı Şehir Pazarının oluşturulmasını, sürdürülebilirliğinin ve işlerliğinin sağlanmasını amaçlayan "Akıllı Şehir Pazarı Oluşturulacaktır" eyleminin yer aldığı ve bu eylem kapsamında yapılacak çalışmalar için dijital bir platform oluşturularak platformda ekosistem üyesi firmalara ilişkin bilgilerin yayınlanmasının planlandığı bildirilmektedir. Yazıda ayrıca, https://www.akillisehirler.gov.tr/akilli-sehir-pazari-kayit/ adresindeki kayıt formunun firmalar tarafından doldurulması ve akıllı şehir alanında faaliyet gösteren firmalara ait akıllı şehir çözümlerinin akıllı şehirlere yönelik faaliyet, ürün, proje vb. bilgilerinin https://www.akillisehirler.gov.tr/wp-content/uploads/ASPazari.rar adresinde yer alan video ve sunum giriş materyalleri kullanılarak Bakanlığa iletilmesi talep edilmektedir. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası
Moldova İş Haftası, 15-16 Eylül 2022
17 Ağustos, 2022
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda, Moldova'nın başkenti Kişinev'deki Cumhuriyet Sarayı'nda (Maria Cebotari caddesi, No 16), 15-16 Eylül 2022 tarihlerinde, 8. Moldova İş Haftası (Moldova Business Week) düzenleneceği belirtilmektedir. "Moldova - işlerinizi taşımak için bir yer ve bölgesel tedarik zinciri için bir çözüm" başlıklı etkinlik, Moldova'nın uluslararası düzeyde yeniden konumlandırılması için en iyi fırsatları ve çözümleri belirlemek üzere yurtiçi ve yurtdışından yerel ve uluslararası liderleri ve uzmanları bir araya getirecektir. Etkinliğin gündemi aşağıdakileri kapsayacaktır: · Ülkedeki iş ortamını tanıtmak için 14 oturum: ekonomi, altyapı, dijitalleşme, bankacılık sistemi, yenilenebilir enerji ve başka sektörler · İlgili Bakanlıklar, devlet kurumları ve yatırım platformlarının temsilcileri ile 10 G2B oturumu · Bilişim, tarımsal gıda, iş geliştirme, moda, elektronik, yaratıcılık, derin teknoloji ve start-up'lar · Moldova'daki yerli ve yabancı şirketlerin başarı hikayeleri; Ülkenin stratejik sektörleri temsil eden Moldova sektörel birlikleri ile 10 B2B oturumu Etkinliğe katılmak isteyenlerin www.mbw.md adresinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Devletleri Pamuk, Tekstil ve Giyim 2. Sergisi
12 Ağustos, 2022
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen bir yazıda; İslam Ticaret Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve KOBİ’ler Bakanlığı'nın 19 - 23 Ekim 2022 tarihlerinde Fildişi Sahili, Abidjan şehrinde “İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Devletleri Pamuk, Tekstil ve Giyim 2. Sergisi”ni düzenleyeceği bilgisi iletilmiştir. Sergiye ilişkin broşür ve kayıt formu ekte yer almaktadır.  
Gazze'de İthal Ürünlere Getirilen Ek Vergi
17 Ağustos, 2022
Ekte bir örneği sunulan ilgi yazıda, Kudüs Ticaret Ataşeliği'nden alınan bir yazıya atıfla Gazze yönetimin bazı ürünlerin ithalatına ek vergi getirmesi ile ilgili bilgi verilmiş olup, Türk ürünlerinin bu vergilerden muaf tutulacağı açıklanarak, aksi bir uygulama ile karşılaşılması halinde firmalarımız tarafından söz konusu Ataşelikle irtibata geçilmesi gereği vurgulanmıştır.
Ar-Ge Merkezleri ve Teknoparklarda Uzaktan Çalışması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı
4 Ağustos, 2022
TOBB Türkiye Yazılım Meclisi’nin ana gündemlerinden biri olan teknoparklar ve Ar-Ge Merkezlerinde faaliyet gösteren bilişim firmalarının iş gücü kaybının önüne geçecek ve aynı zamanda çalışma koşullarını olumlu etki edecek olan Teknoparklar ve Ar-Ge Merkezlerinde Uzaktan Çalışma Desteğinin Cumhurbaşkanı onayı ile %75’e çıkarılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, 21 Temmuz 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kararla birlikte, %75 çalışma desteğinden, aşağıdaki koşulların sağlanması ile tüm Ar-Ge ve destek personeli tam olarak faydalanabilecektir. · Toplam Ar-Ge ve destek personelinin %25’nin bölge veya merkezde çalışması gerekmektedir. · Ayda toplam çalışma süresinin %25’nin bölge veya merkezde geçirilmesi gerekmektedir. · Merkezlerde geçirilecek sürenin hesaplanması Gelir Vergisi Tebliği çerçevesinde yapılacaktır.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
1
İLBANK Arsa Müzayedesi Hk.
Emlak Yönetim Hizmetleri Tic. A.Ş.’den gelen yazıda 23 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak İLBANK arsa müzayedesi kapsamında Samsun ili Atakum ilçesinde detayları ekteki bilgi notunda yer alan 1 adet arsa da dahil olmak üzere 7 ilde 98 adet muhtelif arsanın satışa sunulacağı bildirilmiş olup, konuyla ilgili ekler bilginize sunulmaktadır. Detaylı bilgi için www.emlakmuzayede.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Detay için tıklayınız.
KAPAT X