Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun-Novorossisk kardeşliğinde önemli adımlar « Geri
Samsun-Novorossisk kardeşliğinde önemli adımlar
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığındaki 22 kişilik Samsun heyeti, kardeş şehir Novorossisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovsty'nin konuğu olarak gittikleri Novorossisk'te, iki şehir arasındaki sosyoekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mesafeler aldı.
 25 Nisan, 2011


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığındaki 22 kişilik Samsun heyeti, kardeş şehir Novorossisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovsty'nin konuğu olarak gittikleri Novorossisk'te, iki şehir arasındaki sosyoekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mesafeler aldı.

Samsun’dan Novorossisk çıkartması

Samsun ile Rusya'nın Novorossisk şehri arasındaki kardeş şehir protokolünün ardından iki şehir arasındaki sosyoekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki heyet 19-22 Nisan tarihleri arasında Novorossisk'e gitti. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Kemal Şahin, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Karadeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy, Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu ve  işadamlarından oluşan heyet, Novorossisk'te üst düzey yöneticiler tarafından karşılanırken, Novorossisk heyetinin de mayıs ayında Samsun'a geleceği açıklandı.

Ulaşım seferleri için önemli mesafe alındı

Samsun ve Novorossisk arasında Gelincik ve Anapa Havaalanlarına olmak üzere doğrudan uçak seferleri konusunda üst düzeyde yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alınırken, Novorossisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovsty, uçak seferlerinin konulması için elinden gelen desteği vereceğini belirtti. Ayrıca iki kardeş şehrin ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla bir süredir üzerinde çalışılan deniz seferleri konusunda da önemli çalışmalar yapıldı. Yakın bir gelecekte Samsun ve Novorossisk arasından deniz seferleri ile yolcu taşımacılığının başlatılması ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelindi.

STO’lardan ortak protokol kararı

Samsun ve Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odaları arasında yapılan değerlendirme toplantısında Novorossisk heyetinin mayıs ayında yapacağı Samsun ziyaretinde iki oda arasında işbirliği protokolünün imzalanması kararı alındı. Heyet, Novorossisk'te tavuk çiftliği, tavuk kesme ve paketleme fabrikası ile demir çelik fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Samsun ve Novorossiskli turizm acenteleri arasında yapılan ayrıntılı görüşmelerle karşılıklı olarak gerçekleşecek yolcu taşımacılığı ve alternatifli tur programları alanlarında birlikte çalışılması ve işbirliğinin detaylandırılması konusunda anlaşma sağlandı.

Heyet onuruna resepsiyon

Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Başkonsolosu Yavuz Kül ve Novorossisk Ticaret Ataşesi Okan Pakbeşe tarafından Samsun heyeti onuruna resepsiyon verilirken, Novorossisk'te yürütülen "Karadeniz ekolojisi" isimli program çerçevesinde uygulama alanında Samsunlu heyet tarafından fidan dikildi.

Yılmaz, ziyareti değerlendirdi

Novorossisk gezisi sonrasında heyette bulunan, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve işadamları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Novorossisk gezisi ile ilgili detayları anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Karadeniz'in kuzey illeri ile uzunca süredir bugüne kadar geliştirilememiş ulaşım güçlükleri, ülkeler arası politikalardaki çeşitli hatalar, eksiklikler dolayısıyla eksik kalmış ilişkileri geliştirmeye dönük yaklaşık 2 yıldır çabalarımız var. Rusya'nın güneye açılan, Karadeniz'e açılan en önemli kapısı olan Novorossisk ile Türkiye'nin de kuzeye açılan kapısı olan Samsun birbiri ile çok ortak gelecek beklentileri olan iki şehir. Bu ortak misyonları ve vizyonları taşıyan bu iki şehir birbiri ile irtibatlanmalı diye düşünüyorduk. Novorossisk ile 2006'da iş protokolü imzalanmıştı, daha sonra da kardeş şehir protokolü imzalandı. Onlar da bir liman şehri olmaktan öte bir ticaret ve turizm şehri olmaya dönük çabalar içerisindeler. Novorossisk'e, oluşturduğumuz bir heyet ile gittik. Orada vurguladığımız temel vurgu; Novorossisk ile Samsun arasında bugüne kadar ticaretin, sosyal ve ekonomik faaliyetlerin, ülkeler arası dirsek temasının yetersiz kalmasının tek sebebi iki ülke arasındaki vizeler değildi. Vize şüphesiz önemli bir engeldi ama asıl problemin ulaşım güçlüklerinin kolaylaştırılmasından kaynaklandığını vurguladık. Mutlaka Samsun ile Novorossisk arasında bir havayolu bağlantısının kurulması gerektiğini söyledik" dedi.

Sağlıkta ihracat dönemi

Sağlık sektörüyle ilgili önemli gelişmelerin de olduğunun altını çizen Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, "Artık sağlıkta ihracata başladık. Sadece cerrahi aletlerde değil, karşı taraftan gelen hastalara bakacak duruma kadar geldik" diye konuştu

“Hastane açabiliriz”

Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu da, " 'Bizim orada hastane açma hakkımız var mı, hastane açtıktan sonra doktor götürebilecek miyiz?' gibi mevzuat sorunları çözüldükten sonra yatırım yapmaya hazırız. Samsun'un sağlık yatırımcıları olarak hem kamu hem de özel olarak hasta getirmek için hazır olduğumuzu söyledik" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız” Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız”
10 Ocak, 2019
Samsun TSO ve Samsun Ticaret Borsası evsahipliğinde Samsun’da gerçekleştirilen, Reel Sektör&Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,"Önümüz açık, son 25 yıla baktığımız zaman bunun gibi birçok sıkıntı geldi, geçti ve daha da güçlü çıktık. Bundan da güçlü çıkacağız, umudumuz var" diye konuştu.
Film Günleri büyük ilgi gördü Film Günleri büyük ilgi gördü
12 Aralık, 2018
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi iş birliği ile 7-8 ve 11 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen “Samsun İnsan Hakları Film Günleri" etkinliği büyük ilgi gördü.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X