Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
“Perakende Satış Akademisi” başladı « Geri
“Perakende Satış Akademisi” başladı
Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesi düzenlenen törenin ardından ilk dersle başladı.
 3 Temmuz, 2012


Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesi düzenlenen törenin ardından ilk dersle başladı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Mali Destek Programı çerçevesinde Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin proje ortağı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü’nün de proje iştirakçileri olduğu, “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin açılışı düzenlenen törenle başladı.

Günümüzün gözde mesleği

Açılış töreninde konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, projenin önemine işaret ederek, “Sınırların neredeyse ortadan kalktığı bir dünya düzeni içindeyiz. Bu nedenle dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan en küçük bir gelişme tüm dünyayı etkileyebiliyor. Tüm dünyada üretim teknolojileri, pazarlama metotları ve hatta ihtiyaç eğilimleri bile oldukça hızlı bir değişim gösteriyor. Bu denli hızlı değişimden kuşkusuz mesleklerde nasibini alıyor. Bazı meslekler önemini, geçerliliğini yitiriyor ya da hiç öngöremediğimiz yeni meslekler doğuyor. Emek yoğun üretim sektörünün yerini teknoloji yoğun üretim sektörüne bırakmasıyla birlikte de öncelikli istihdam alanı da ister istemez hizmet sektörleri oluyor. Bu bağlamda da istihdam piyasası en yoğun talep gören perakende satış sektörüdür. İşte bu ihtiyacın tarafımızdan tespiti ve işgücü talep piyasasının beklentileri doğrultusunda günümüzün gözde mesleği perakende satış temsilcisi yetiştirmek adına bir program hazırladık. Bu programı hazırlarken ki amacımız sizleri sadece perakende satış sektörüne hazırlamak olmadı. Burada edineceğiniz bilgiler, şüphesiz size iş dünyasının her alanında faydalı olacaktır. Çünkü her ne kadar teknolojinin hakimiyet sürdüğü bir üretim modeli söz konusu olsa da hala üretimde en önemli ve en değerli girdi insan kaynağıdır. Umuyorum bu anlayışla iş hayatına hazırlayacağımız gençlerimiz, kentimizdeki perakende satış sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizce öncelikli olarak değerlendirilecektir. Perakende Satış Temsilcisi Akademisi sonunda edineceğiniz bilgilerin hem iş hayatınızda hem kendi hayatlarınızda katma değer yaratmasını diliyorum” diye konuştu. 

Her şey para değil

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen ise, yaptığı konuşmada, OKA’nın vizyonu, misyonu, görevleri ve çalışmaları hakkında davetlileri bilgilendirdi. Ardından ise eğitim çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında ilk dersi ise, Bilgi Yönetimi, Yönetim Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi gibi konularda çok sayıda yayını bulunan Fatih Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Zaim verdi. ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’ konumunda ilk dersini veren Halil Zaim, “İnsan kaynakları departmanı planlama yapar. Onu yaptıktan sonra işe alım yapar. Daha sonra işe alınanlarda işe alıştırma yapar. Gerekirse eğitir, mesleki eğitimlerine katkı sağlar. Performansını denetler, ölçer ve geliştirmeye çalışır. Ödüllendirme sistemini yönetir, kariyer geliştirmelerine destek olur. Bu arada sosyal ve fiziki bakımdan bu insanları korur. Daha motive çalışmalarına yardımcı olur. İnsan kaynağı yönetiminin iki boyutu vardır. Bunlardan biri işin operasyonel kısmı, bir diğeri ise insan odaklılık dediğimiz kavram. Firmalar artık müşteri odaklılığı öğrendi yada öğrenme zorunda kaldığı bir süreçteyiz. Çünkü rekabet var. Müşteriler artık daha seçici ve tercih edici. Firmalar artık süreç odaklılıktan yavaş yavaş müşteri odaklılığa kaymak zorunda kaldılar. Firmalar, müşterinin istediğini verdikleri sürece ayakta kalabilir ve rakipleriyle rekabet edebilir. Yüzlerce rakip ve çeşit var. Bilgisayar çağında yaşıyoruz. Müşteri artık her şeyden haberdar. Siz müşterinin sizden ne beklediğini ölçemez, anlayamazsanız rekabet edemezsiniz. Burada çalışanın beklentisini de bilmek lazım. Bunun cevabını da bilmek lazım. Personele verilen ücret önemli ama her şey de değil. Yapılan anketlerde ücret kadar çok daha farklı şeylerin önemsendiğini görüyoruz. Örnek verirsek çok basit ama güvenlik elemanları arasında yaptığımız ankette, çok esirgediğimiz bir şeyi selam verilmesini istiyor. Yani ücretin yanında insanca kendisine değer verilmesini istiyor. Yani müşteriyi araştırıyoruz, ne yer ne içer, ne ister diye ama maalesef personelin nasıl olduğunu, ne yediğini, ne içtiğini sormuyoruz. Bir derdin, sıkıntın var mı diye onlara da sormalıyız. Bu çok önemli. Bunlar küçük gibi gözükebilir ama çok önemli. Parasını veriyorum, köle gibi çalıştırırım mantığında olmamalıyız. İşin maliyet boyutunu ihmal etmemiz mümkün değil. Hiçbir patron ve yönetici işin maliyet kısmını ihmal edemez ama bakış açısını ayarlarken çalıştırdığımız personelin sadece bir maliyet olduğunu düşünmemiz lazım. Ürettiğimiz katma değerin büyük ölçüde insan kaynağı üzerinden ürettiğimizi unutmamamız gerekiyor” dedi.

Hedef grup gençler

Hedef grubun yüzde 50’si kadın olmak üzere 15-29 yaş arası işsiz gençlerin oluşturduğu proje kapsamında teorik ve pratik olarak, ‘Etkin İletişim Teknikleri’, ‘Profesyonel Satış Temsilcisi Olma Yöntemleri’, ‘Beden Dili’, ‘Müşteri İlişkileri Yönetimi’, ‘Müşteri Memnuniyeti Ölçme’, ‘Motivasyon’, ‘Takım Çalışması’, ‘Yaratıcılık’, ‘Müzakere ve Çatışma Yöntemleri’, ‘Mağaza Alan Yönetimi ve Tanzim Teşhir’, ‘İş Disiplini ve Zaman Yönetimi’, ‘Mutlu İş Yaşamı’, ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’, ‘Kişisel Bakım’, ‘Diksiyon’, ‘Mıcrosoft Ofis Programları Eğitimi’ ve ‘Tüketici Hakları ve Tüketici Hakem Heyetleri’ adı başlıklarında eğitimler düzenlenecek. Proje sonunda perakende satış temsilciliği konusunda eğitim alacak 50 işsiz genç içinden başarılı olanların en az yüzde 90’ı proje bitiminden sonra altı ay içinde istihdamının gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Projedeki bir başka hedef de, verilecek teorik ve uygulamalı eğitimler ile Samsun’daki firmaların satış ve pazarlama alanında rekabet güçlerini artırmak, ihtiyaç duydukları eğitimli ve nitelikli perakende satış temsilcilerine sahip olmalarını sağlamak.  

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı
22 Mayıs, 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Samsun TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi
15 Mayıs, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik üç gün süren, İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu paralelinde, “Pratik Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri Eğitimi” düzenledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X