Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Patron olabilirsiniz « Geri
Patron olabilirsiniz
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu, OMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Zesko Eğitim Danışmanlık Şirketi tarafından düzenlenen, “48 Saatte Patron Olabilirsiniz” konulu eğitim programı düzenlendi.
 18 Mart, 2011


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu, OMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Zesko Eğitim Danışmanlık Şirketi tarafından düzenlenen, “48 Saatte Patron Olabilirsiniz” konulu eğitim programı düzenlendi. Programda sunum yapan Reklamcı-Marka Danışmanı Mustafa Can, dünyada artık en değerli şeyin karar vericilik olduğunu söyledi.

48 saat sürecek

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Zesko Eğitim Danışmanlık Limitet Şirketi ile birlikte, “48 Saatte Patron Olabilirsiniz” adı altında eğitim programı düzenlendi. Toplam 48 saatlik eğitim programının açılışı dün Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

Amaç ışık tutabilmek

Toplantının açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı, yürüttükleri çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi vererek, “Çalışmalarımızdan biri de bugün düzenlediğimiz eğitim programı. Burada amacımız, belli bir fikri olan, belli bir amacı olan yada gelecekte hedefleri olan vizyonlarını geliştirmek isteyen arkadaşlarımıza bir ışık tutabilmek. Bize bu eğitim programımızda katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversiteler toplumla iç içe olmalı

Zesko Eğitim Danışmanlık Limitet Şirketi sahibi Selin Kobul ise, eğitim programının içinde oldukları memnuniyeti dile getirerek, “İnşallah bu eğitim programımız bir çok arkadaşımızın ufkunu açacak ve düşüncelerinde bir takım değişikler oluşturacaktır. Böyle bir çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. OMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yardımcı Doçent Dr. Ahmet Mutlu da, yaptığı konuşmada, üniversitelerin cam fanus içinden çıkarak toplumla iç içe olması gerektiğine işaret ederek, “Biz de fakülte olarak yapmaya çalıştığımız kesinlikle Samsun ve içerisine nüfus etmek. Bu programın öğrencilerimize de çok yarar sağlayacağı inancındayım” diyerek sözlerini tamamladı.

Ülkenin gelişmesi girişimci sayısının artmasına bağlı

 Ardından kürsüye gelen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Servet Keskinsoy ise, en büyük zenginliğin girişimcilik olduğuna vurgu yaparak, “Ülkemizin zenginleşmesi girişimci sayımızın artmasına bağlı. Ne yazık ki 70 milyon nüfuslu ülkemizde girişimci sayısı 1 milyon 300 gibi rakamlarla ifade ediliyor. Bizim bu sayıyı yukarılara taşımamız lazım. Gençlerimiz maalesef çalışmak için önce kamu kurumlarını, sonra özel sektörü hiç çıkar yıl bulamazlar ise girişimciliği düşünüyor.  Bu nedenle bizim için çok değerlisiniz. Çünkü girişimci olduğunuzda hem iş sahibi olacaksınız, hem de başkalarının iş sahibi olmasına vesile olacaksınız.  Yeter ki iyi bir iş fikriniz olsun. Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Zesko Eğitim Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu proje sonunda umarım tüm katılımcılarımız birer girişimci olurlar” diye ifade etti.

Karar vericilik çok değerli

Açılış konuşmalarından sonra Reklamcı-Marka Yönetmeni Mustafa Can, katılımcılara bir sunum yaptı. 1980’li yılların Türkiye için en çok bilgiye ihtiyaç duyulan bir dönem olduğunu belirten Mustafa Can, “Çünkü o dönemlerde yapacak insanı bulmak da zorluk vardı. 2000’li yıllarda Türkiye’deki en değerli şey bilgi olmaktan çıktı. Çünkü bilgi artık ulaşılabilir, edinilebilir hale geldi. O dönemlerde bilgiyle fikri bir araya getiren insanlar çok değerliydi. Artık 2010’lu yıllardayız ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de en değerli şey bilgi de değil, fikir de değil. Bugün en değerli şey karar verici olabilmek. Jönlerimiz ise patronlar CEO’lar ve işadamları. Bunlar bu dönemin en değerli insan tipi. Niye dersek artık Türkiye’de bilgiye kolay ulaşabiliyoruz ve fikir de var. Ama hangi fikrin, hangi bilgiyle, hangi zamanda uygulanacağına karar verecek kişi sayısı henüz ülkemizde yeterince yok. Bu dünyada da böyle” dedi.

Samsun çok önemli potansiyele sahip

Türkiye’nin dünyada ilgiyle izlenen çok önemli bir pazar olduğunun altını çizen Mustafa Can, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca aydınlatma, enerji, gıda gibi sektörler çok önde olmak üzere, birçok sektörde yapan ve yapmayı başarabilen herkes para kazanacak. Türkiye böyle bir dönem geçiriyor. Türkiye önümüzdeki yıllarda çok değerli ve çok büyük ölçekte uluslararası şirket ortaklıkları yapacak. Zaten şu anda da yapıyor. Bu büyüyerek devam edecek. Bunun Türkiye ölçeğinin içerisinde Samsun’un önemli yere sahip. Samsun, ticareti, markayı, markalaşma yapısını, kurumsallaşmayı çözmüş, anlamış hem uluslararası hem ulusal çapta çok düzgün hizmet oluşturabilen bir şehir. Türkiye’de Samsun’un konseptine, potansiyeline ve gücüne sahip şehir sayısı toplamda 20 yada 25 kadar. Patron olmak aslında karar verici olmak ve karar verme cesaretini üzerinde taşıyabilmek. Bir işte iyi olup olmadığınızı görmek istiyorsanız müşteri sayınıza, cironuza ve kârlılığınıza bakacaksınız. Dünyada örneği var ruh halini dengeleyen, vizyonu, hayalleri olan bir patron bir gecede, bir ayda yada bir yılda hem ekonomik hem üretim anlamında çok güzel işler yapabilir” dedi. 

48 saat sürecek

16 Nisan’a kadar toplam 48 saat sürecek eğitim programında ayrıca, ‘Patron Olmak’, ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’, ‘İş Hayatında Kalite’, ‘Beden Dili ve Etkili İletişim’, ‘Marka Yönetimi’, ‘Toplam Kalite Yönetimi’, ‘Temel Muhasebe’, ‘Çağdaş Yönetim Becerileri’, ‘Proje Yönetim Döngüsü Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı’, ‘KOSGEB Destekleri’, ‘OKA Destekleri’, ‘Motivasyon’, ‘İş Planı Hazırlama Teknikleri’ ve ‘Danışmanlık’ konularında katılımcılara uzmanlar tarafından sunum yapılacak.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun ihracatta çıta yükseltti Samsun ihracatta çıta yükseltti
2 Şubat, 2019
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 37 artışla 281 firmanın, 145 ülkeye 634 milyon 148 bin dolar olarak gerçekleştirdiğini söyledi. 
Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız” Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız”
10 Ocak, 2019
Samsun TSO ve Samsun Ticaret Borsası evsahipliğinde Samsun’da gerçekleştirilen, Reel Sektör&Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,"Önümüz açık, son 25 yıla baktığımız zaman bunun gibi birçok sıkıntı geldi, geçti ve daha da güçlü çıktık. Bundan da güçlü çıkacağız, umudumuz var" diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X