Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Öğrencilere girişimcilik eğitimi « Geri
Öğrencilere girişimcilik eğitimi
  Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve bu hususta farkındalık oluşturmak amacıyla Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ile İlkadım Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hayata geçirdiği, “Adam Olacak Çocuk” projesi çerçevesinde, Sema Cengiz Büberci Anadolu Meslek Lisesi’nde öğretim gören çocuklara girişimcilik eğitimi verildi.
 6 Aralık, 2013


  Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve bu hususta farkındalık oluşturmak amacıyla Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ile İlkadım Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hayata geçirdiği, “Adam Olacak Çocuk” projesi çerçevesinde, Sema Cengiz Büberci Anadolu Meslek Lisesi’nde öğretim gören çocuklara girişimcilik eğitimi verildi. 

Çocuk ve gençlerde girişimcilik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla, “Adam Olacak Çocuk” adı altında İlkadım Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu’nun birlikte hazırladığı projenin açılış toplantısı İlkadım Sema-Cengiz Büberci Kız Teknik ve Meslek Lisesi konferans salonunda yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, "İlimizin sanayide ticarette başarıya ulaşmış kadın girişimcilerimizi buluşturuyoruz. Bu bağlamda bu projenin öncüsü iş kadını Gülay Atik hanımefendi ile İletişim Uzmanı Şehnaz Dereli hanımefendi sizlere konuşma yapacak. Ben bu bağlamda her zaman eğitime desteklerini esirgemeyen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Bülbüloğlu, "Biz girişimcilik gibi kavramları henüz anlamadan kendimizi iş ortamında bulduk. Bugün tüm dünya bizim rakibimiz bize onların rakibiyiz. Bugün Türkiye'de dünyanın her noktasına mal ve hizmet satar hale geldi. Her gün daha fazla girişimciye ihtiyacımız var. Sizler çok şanslısınız. Bilgiyi ve teknolojiyi istediğiniz an bulabiliyorsunuz. En değerli sermaye sağlık ve bilgidir. Taklit eden, katip eden öne geçemez. Üretmeyen, üretilenlerle yetinen başkasının eline avucuna bakar. Herkesle aynı düşünen bir fikir üretemez, öne geçemez. En önemlisi de cesur olmayan girişimci olamaz. Bunu asla unutmayın" diye konuştu.

İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ise, "Bu projenin adını yanlış koymuşlar. Bu projenin adını neden 'memur olacak çocuk' dememişler. Bu ülkede yetişen her genci memur zihniyetiyle okutmaya çalıştık ve hatamızı anladık. Bu gençleri odalara hapsedersek, bu ülkedeki yenilikleri kim yapacak? Bilgi hepimizin dünyasını açtı. Bugün sizler o kadar çok bilgiye sahipsiniz ki, bizim zamanımızda Ankara, İzmir ve İstanbul'da üniversite vardı. Şimdi ilçelerde bile üniversite var. Gençler artık girişimci olmalıdır. Bunun için projenin adı 'memur olacak çocuk' değil de 'Adam Olacak Çocuk' olsun" şeklinde konuştu.

Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Atik ise yaptığı konuşmada, "Projemizi yıl sonuna kadar devam ettireceğimiz için çok heyecanlıyım. Biz ülkemizde girişimcilik konusunda daha yeni yeni bir şeyler paylaşıyor ve anlatıyoruz. Geç kaldık ama uzun bir geleceğimiz var. Bu bağlamda ilk önce öğrencilerimize bir şeyler anlatmak ve öğretmek için bu projeyi hayata geçirdik. Ülkemizde kadınlarımızın çalışma hayatındaki oranı çok düşük. Girişimcilik için bilgi çok önemli. Mutlaka bilgiye yatırım yapmalıyız. Girişimcilik farkındalık yaratmaktır. Yetenek, cesaret ve bilgi girimişciliğin üç temel unsurudur. Girişimci yeniliklere açık olmalıdır, fikir üretmelidir. Yaptığımız işi seversek, çalışırsak, kendimize güvenirsek girişimci oluruz" açıklamasında bulundu.

Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve İzgören Akademi Kurucu ortaklarından İletişim Uzmanı Şehnaz Dereli ise, öğrencilere başarılı girişimci olmak için neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler aktardı. Konuşmasında Türkiye’de ve dünyada başarılı olmuş girişimcilerden örnekler de sunan Dereli, Türkiye nüfusunun yüzde 50.2'sini kadınlar oluşturduğunu ifade ederek, “Hepimiz aynı işi yapabiliriz ama, farkındalık yaratan mutlaka başarılı olacaktır. Girişimci olmak için cebinizde paranız olmasına gerek yok. Yeni fikirler bulmak, etrafı iyi gözlemlemeniz sizi iyi bir girişimci yapabilir. Eğer bir fikir ortaya atacaksanız mutlaka etrafınızla bunu paylaşın. Girişimciliğin bir başka kuralı ise azim ve kararlı olmaktır. Asla kararlılığınızdan vazgeçmeyin” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda ise öğrencilere, “İnsan İsterse, Azmin Zaferi Öyküleri” adlı kitap dağıtıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Kadınlar Geleceği Yazacak Kadınlar Geleceği Yazacak
18 Mart, 2019
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliği ile Türkiye genelinde 24 ilde düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi” TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonuyla Samsun’da başladı. TOBB ve Turkcell tarafından, hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimcilere yönelik hayata geçirilen, "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi ikinci kez Samsun’da da uygulanmaya başladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda hayata geçirilen projenin açılışına TOBB Samsun KGK Başkanı Mihriban Akyüz, Başkan Yardımcısı Nilgün Sarı, Yönetin Kurulu Üyesi Zehra Sırımsı, TOBB Samsun KGK Koordinatörü Yasemin Birsen, Bilgi İşlem Müdürü Burak Şekercioğlu  katıldı.  Eğitimin açılışında konuşan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği dünyada oldukça anlamlı bir projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Akyüz; Hayalinizi Gerçeğe Dönüştüreceksiniz Projenin açılış konuşmasını yapan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu olarak hedefimiz, kadınlara girişimci olma motivasyonu vererek ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, farkındalık yaratmak ve konuda bilinç oluşturmak. Bu bağlamda kurulduğumuz günden bugüne geçen on yıllık zaman zarfında başarılı kadın girişimcilerimize de, ekonomik hayata katılım aşamasında olan üniversite öğrencilerimize de ve hatta ilkokul döneminde olan çocuklarımıza da ulaşarak pek çok başarılı çalışma gerçekleştirdik. Bugün ise TOBB KGK ve Turkcell işbirliğiyle dijital çağa yaraşır, çok farklı bir projeye başlıyoruz. Dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği günümüzde oldukça anlamlı bir projenin ikinci kez paydaşı olmaktan mutluyuz. Beş hafta sürecek program boyunca yazılım konusunda çok önemli bir eğitim alacak ve bu eğitimle hayalinizi projeye, projenizi girişimciliğe çevirebileceksiniz. Fikirlerinizin ticarileşme imkanına sahip olduğu bu proje vesilesiyle şehrimizi İstanbul’daki finalde temsil edeceksiniz. Güzel sonuçlar elde etmek ve bu gururu beraber yaşamak temennisiyle, hepinize başarılar diliyorum. İstihdam Kapasitesi Artacak Mentör İş Geliştirme Uzmanı Bülent Karayücel ve Turkcell Mobil Yazılım Eğitmenleri Furkan Kayalı ve Ahmet Dursun tarafından verilecek eğitimler, 5 hafta sürecek. Samsun’da 31 kişinin katıldığı projenin amacı, kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak. Projenin hedef grubunda ise lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar yer alıyor.
Gençlerle, “AB Sohbeti” Gençlerle, “AB Sohbeti”
22 Şubat, 2019
Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, OMÜ öğrencilerinin katılımıyla “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu koordinasyonunda uygulanmakta olan, Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi kapsamında 1997 yılından bu yana Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) farklı bölümlerinden yaklaşık 50 üniversite öğrencinin bir araya geldiği etkinliğe Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Avrupa Takımı uzmanlarından Derya Sevinç, interaktif bir ortamda, güncel gelişmeler ışığında, öğrenciler ile Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı.    Etkinlikler devam edecek Etkinlikte konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Toplumun tüm kesimlerinin bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılmasını amaçlayan proje, yıl içindeki etkinliklerle devam edecek.  Bu bir iletişim projesidir ve biz de gerçekleştirilen etkinlikler ile mümkün olduğunca çok kişiye ulaşılmasına çalışıyoruz. Bugün de geleceğimiz olan siz değerli öğrencilerimizle bir aradayız. Tabi ki amaç; ulaştığımız kesimlere doğru bilgilerle dokunabilmektir. Bu nedenle Oda olarak, AB Bilgi Merkezi’nin faaliyetlerini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X